احتمال واردات خودرو در سال 1400 وجود دارد؟

0 117
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رسانه مدیاتی – گفته می‌شود این احتمال وجود دارد که کره جنوبی به جای پرداخت پول به ایران، خودرو بدهد. اما واردات خودرو در سال 1400 آزاد خواهد شد؟

واردات خودرو در ۱۴۰۰

مدتی است که بحث پرداخت پول‌های بلوکه‌شده ایران در کشور کره جنوبی مطرح شده است. اما در حال حاضر مشخص نشده است که تکلیف این پول در آینده چطور خواهد بود. اما در این میان یک نکته مهم نیز وجود دارد که تا حد زیادی به واردات خودرو مربوط می‌شود.

به دنبال محدودیت در منابع ارزی کشور، عدم واردات خودرو ایجاد شد. در نتیجه اگر وضعیت منابع ارزی کشور در سال 1400 بهتر شود ممکم است واردات خودرو نیز شکل بگیرد. گفته می‌شود اگر منابع مالی ایران آزاد شود و پس از انتخابات 1400 اتفاقات خوبی درباره واردات خودرو شکل بگیرد.

این در حالی است که احتمالات دیگری نیز درباره واردات وجود دارد که حسن کریمی سنجری، کارشناس خودرو درباره آن اطلاعاتی ارائه کرد و گفت: «واردات خودرو به توان ارزی کشور بستگی دارد. در حال حاضر دلیل ممنوعیت آن نیز همین موضوع است و در شرایط تحریم صلاح نیست که ارز کشور برای موارد این چنینی خرج شود.»

او در ادامه افزود: «برای اینکه ممنوعیت واردات لغو شود باید یک اتفاق دیگری رخ دهد که بتوانیم نفت بفروشیم. زمانی می‌توان این کار را انجام داد که اتفاق مثبتی در تعاملات سیاسی رخ دهد. البته آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران نیز می‌تواند در این موضوع تاثیرگذار باشد. با این وجود ممکن است آزادسازی پول های ایران در کره جنوبی نیز مشروط باشد و ممکن است آن ها خودرو به ما بدهند. اگر این پول به صورت نقد به ایران داده شود دولت آن را برای واردات خودرو خرج نمی‌کند و صرف موارد اساسی مانند دارو و غذا می‌شود.»

این کارشناس درباره بازگشت به برجام نیز اظهار نظر کرد و گفت: «درباره برجام اگر اتفاقی رخ دهد نیز شرکای تجاری صنعت خودرو به ایران بازمی‌گردند. درآمد ارزی نیز ایجاد خواهد شد. در نتیجه احتمال آزادسازی واردات نیز از این راه وجود دارد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.