افرادی که با شروع موج چهارم کرونا در معرض خطر بیشتری هستند

0 2
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رسانه مدیاتی – به گفته یکی از متخصصان بیماری‌های عفونی با شروع موج چهارم کرونا بیمارانی که علائم تنفسی دارند بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

افرادی که با موج چهارم کرونا در معرض خطر بیشتری هستند

دکتر حسن شفیعی متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به این موضوع که در حال حاضر تعداد زیادی از مبتلایان به کرونا در حال حاضر با علائم گوارشی مانند درد شکم، اسهال، حالت تهوع و تب خفیف به پزشک مراجعه می‌کنند گفت: «در تعداد زیادی از مبتلایان این نشانه‌ها به تنهایی بروز می‌کند و با برخی علائم تنگی نفس مانند درد قفسه سینه و… روبه‌رو است. در بیمارانی که علائم تنفسی دارند، علائم عمومی شامل سردرد، چشم‌درد، به‌ویژه درد کمر؛ درد گردن و ساق پا هم دیده می‌شود و در بیمارانی که تنها دچار علائم گوارشی می‌شوند، به‌طور معمول شدت بیماری کمتر است و خوشبختانه این علائم با عوارض گوارشی همراه نیست.»

بیشترین خطر برای بیمارانی است که با نشانه‌های نفس‌تنگی روبه‌رو خواهند شد و این امکان نیز وجود دارد که در کنار این علائم افراد با علائم دیگری مانند تغییرات عروقی، نارسایی تنفسی، سکته قلبی، سکته مغزی و درگیری عضله قلب شوند.»

شفیعی همچنین گفت: «چیزی که در کرونای جهش‌یافته اهمیت دارد سرعت بالای وخامت حال بیماران است به صورتی که افراد ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت دچار علائم شدید بیماری می‌شوند. در نوع جهش‌یافته؛ برگشت حس چشایی و بویایی طی چند روز ولی در جهش چینی طی سه روز تا سه هفته اتفاق می‌افتد.»

این متخصص بیماری‌های عفونی گفت: «در کرونای معمولی به صورت معمولی افراد در هفته دوم بیماری با علائم شدید روبه‌رو می‌شوند. اما در کرونای جهش‌یافته این وخیم شدن حال بیماران تنها ظرف یک تا دو روز اتفاق می‌افتد، در نتیجه افرادی که ظرف مدت کوتاهی بدحال شدند باید به ابتلا به کرونا جهش یافته مشکوک شوند.»

او همچنین بیان کرد: «وضعیت شیوع کرونا به شدت بحرانی است. تا حدی که در مدت زمان کمتر از یک ماه تقریبا همه استان‌های کشور قرمز اعلام شدند. این در حالی است که قرمز شدن موج‌های قبلی مناطق کشور تدریجی‌تر اتفاق افتاد. در حال حاضر با پر شدن سریع تخت‌های بیمارستانی، احتمال اینکه بخشی از بیماران نسبتاً بدحال تحت نظر تیم‌های مراقبت در منزل یا مراکز بهداشتی درمانی مدیریت بشوند؛ بسیار است.»

این متخصص بیماری‌های عفونی در پایان از مردم خواست با توجه به اینکه ظرفیت پذیرش بیمارستان‌ها در حال تکمیل شدن است، هیچ راهی جز رعایت پروتکل بهداشتی کرونا وجود ندارد، در خانه بمانید و جز در موارد اضطراری از خانه خارج نشوید، در خارج از منزل حتماً از ماسک استفاده کنید و فاصله اجتماعی را رعایت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.