کاهش قیمت خودرو در بازار

نرگس محرمی توسط نرگس محرمی
اعلام نتایج اولین فروش یکپارچه خودرو

رسانه مدیاتی – طبق گزارش‌هایی که به تازگی منتشر شده است بازدهی بازار خودرو در دومین ماه سال مانند بازارهای دیگر بورس، مسکن، ارز و سکه منفی شده است.

کاهش قیمت خودرو در بازار

طبق آمار جدید در اردیبهشت ماه میانگین قیمت خودروهای داخلی در بازار حدود ۵.۳ درصد نسبت به ماه قبل آن کاهش پیدا کرده است. بازارهای دیگر نیز در اردیبهشت ماه منفی شدند و در این میان ارز بیشترین بازدهی منفی را به خود دیده است.

از سوی دیگر محاسبات نشان می‌دهد در دومین ماه بهار نیز بازار ارز با بازدهی منفی ۵.۴ درصد نسبت به فروردین رو به رو شده است. پس از آن، این بازار‌های سرمایه و خودرو هستند که بازدهی منفی ۵.۳ درصدی را به ثبت رسانده‌اند. بازار مسکن نیز بازدهی منفی ۱.۸ درصدی را در اردیبهشت تجربه کرده است. در نهایت کمترین بازار منفی نصیب بازار مسکن شده است.

از سوی دیگر نیز روند کاهشی قیمت خودرو که تا ابتدای خرداد ماه نیز ادامه داشت در یک هفته اخیر متوقف شده است و حتی با تغییر مسیر روبه‌رو شده است. در حال حاضر نیز بازار ارز تاثیر گذار است. حتی با اینکه قیمت ارز در این چند روز نوسان داشته و بیشتر صعودی بوده است. از همین رو، چون دم بازار خودرو به دم بازار ارز وصل است، منحنی قیمت خودرو‌ها نیز در این روز‌ها افزایشی شده است.

طبق اطلاعاتی که بازار منتشر کرده است خودرو‌ها در طول هفته جاری به‌خصوص دو سه روز گذشته سر به صعود گذاشته‌اند تا خردادی گران جای اردیبهشت ارزان بازار خودرو را بگیرد.

این در حالی است که با توجه به اصلاح قیمت کارخانه‌ای خودرو‌ها در اواخر اردیبهشت (رشد قیمت تا ۱۵ درصد)، این امکان وجود دارد که تولید در خرداد افزایش قابل‌توجهی پیدا کرده و به دنبال آن، عرضه نیز بالا برود. در این صورت باید منتظر ماند و دید قدرت عرضه در مساله قیمت یا ارز تاثیر دارد.

ممکن است عرضه به صورتی باشد که در نهایت سبب کاهش قیمت شود و این امکان نیز هست که در صورت رشد قیمت ارز، کاری از عرضه هم بر نیاید و قیمت‌ها دوباره بالا بروند.

بیشتر بخوانید: «خیانت دولت به سرمایه مردم در بورس | علت هجوم سرمایه ها به بازار ارزهای دیجیتال چیست؟»

به اشتراک گذاری این مطلب
کامنت خود را ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خروج از نسخه موبایل