رجیستری موبایل لغو شد؟

0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رسانه مدیاتی – با توجه به دبررسی گفته‌های وزیر اقتصاد و معاون گمرک ایران، منظور از تغییر سازوکار عملیات رجیستری موبایل، غیر حضوری شدن این طرح بوده است. در واقع خاندوزی پس از بازدید از گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) با اعتراض مسافران در صفوف طولانی مواجه شده است. از این رو دستور داده تا رویه موجود تغییر کند.

رجیستری موبایل لغو شد؟

در این راستا روز گذشته وزیر اقتصاد دستور داد تا حذف عملیات رجیستری تلفن همراه در مبادی ورودی گمرک مورد بررسی قرار بگیرد. دستوری که از سوی رسانه‌ها و برخی فعالان بازار موبایل به عنوان حذف طرح رجیستری قلمداد شد. اما بررسی گفته‌های وزیر اقتصاد نشان می‌دهد که هدف طرح رجیستری نیست و قرار است ساز و کار آن تغییر کند.

پس از بازید روز اخیر سید احسان خاندوزی، از گمرک فرودگاه امام خمینی (ره)، خبرگزاری‌ها به نقل از او اعلام کردند که وزیر اقتصاد دستور حذف کامل طرح رجیستری را صادر کرده است.

او گفته که قرار است ساز و کار و رویه رجیستری و پرداخت‌ها به صورت برخط شده و به نحوی تغییر کند که اساساً باعث معطلی مردم نشود.

پس از وزیر اقتصاد نیز، مهرداد ارونقی، معاون گمرک ایران اعلام کرد با تشکیل کارگروهی متشکل از دستگاه‌های ذی ربط، سازوکار حذف رجیستری از مبادی تعیین و به احتمال زیاد از هفته آینده اجرایی خواهد شد.

البته با وجود عدم اشاره وزیر اقتصاد و معاون گمرک به حذف طرح رجیستری، باز هم حذف شدن عملیات رجیستری به بازار و مردم منعکس شد.

بررسی گفته‌های وزیر اقتصاد و معاون گمرک نشان می‌دهد که منظور از تغییر سازوکار عملیات رجیستری موبایل، غیر حضوری شدن این طرح بوده است. در واقع خاندوزی پس از بازدید از گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) با اعتراض مسافران در صفوف طولانی مواجه شده است. از این رو دستور داده تا رویه موجود تغییر کند.

در حال حاضر هر مسافر می‌تواند یک گوشی با خود از خارج کشور وارد و برای رجیستری آن اقدام کند.

اما در همان ورود به کشور باید اطلاعات اولیه تلفن همراه را به ثبت برساند. این مسئله باعث شده تا در زمان شیوع کرونا، صفوف طولانی در مسیر‌های ورودی گمرک کشور شکل بگیرد.

معاون گمرک ایران درباره رویه موجود و تغییرات در عملیات رجیستری می‌گوید: بعد از اعمال تغییرات در فرآیند رجیستری از سال گذشته تا کنون این‌گونه بود که مسافر در هنگام ورود و قبل از خروج از مبادی ورودی، باید اطلاعات اولیه تلفن همراه را ثبت می‌کرد که این از سوی گمرک و از طریق بارکدخوان در مدت زمان بسیار کوتاهی صورت می‌گرفت و بقیه فرآیند، غیرحضوری بود.

مهرداد ارونقی گفته که طی بررسی‌های صورت گرفته از سوی گمرک ایران به این نتیجه رسیدیم که موضوع در کارگروهی مطرح و با توجه به دستور وزیر اقتصاد بر حذف فرآیند‌های زاید، همین فرآیند نیز از مبادی ورودی حذف شود.

البته هنوز هیچ اتفاق اجرایی در حوزه رجیستری رخ داده است. طبق اعلام وزیر اقتصاد، قرار است کارگروهی متشکل از ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل و در این باره تصمیم گیری شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.