کدام خودروها ارزان می‌شوند؟

0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رسانه مدیاتی – گزارش‌هایی که به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد علی جدی، نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس اعلام کرد: وزیر صمت موافقت خود را با آزادسازی واردات خودرو از سال آینده اعلام کرده است.

کدام خودروها ارزان می‌شوند؟

در حالی که وزیر صمت تا پیش از این با طرح آزادسازی واردات خودرو مخالفت کرده بود، مجلس معتقد است این طرح عملا آزادسازی واردات خودرو نیست بلکه برای رفع کمبود، ممکن است 50 تا 70 هزار خودرو وارد کشور شوند.

فربد زاوه، کارشناس بازار خودرو نیز گفت: موافقت وزیر صمت با آزادسازی واردات خودرو باعث کاهش قیمت خودرو می‌شود حتی اگر قیمت دلار نوسان داشته باشد.

او پیش‌بینی کرد که قیمت خودروهای خارجی ریزش شدیدی داشته باشد. اما میزان ریزش قیمت خودرو به آیین نامه‌ها و اما و اگرهای دولت بستگی دارد.

زاوه افزود: «نیاز واقعی کشور 50 تا 70 هزار خودرو است. تنها در یک سال به ازای پول‌های بلوکه شده کشور از کره جنوبی 110 هزار خودرو وارد شد که این حجم از واردات موقتی بود. بنابراین این میزان واردات برای سال آینده کشور مناسب است.»

این در حالی است که مدتی قبل محسن صالحی نیا درباره برنامه صادراتی ارائه شده از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت و صادرات یک میلیون دستگاه تا سال ۱۴۰۴، اظهار کرد: «برنامه‌ای در این زمینه با همراهی خودروسازان، قطعه سازان و مجموعه سازان و وزارت صنعت در حال تدوین است که پس از تدوین نهایی جزئیات آن به استحضار عموم خواهد رسید.»

او در پاسخ به سوالی درباره وضعیت خودروهای ناقص نیز تصریح کرد: «در موضوع خودروهای ناقص مقرر شده تا آخر آبان ماه بخش عمده‌ای از این خودروها از کف پارکینگ خودروسازان خارج شود. همچنین مقرر شده در آینده نزدیک خودروها حداکثر ۱۰ تا ۱۵ روز در کف پارکینگ خودروسازان باقی بمانند.»

او همچنین تاکید کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه طرح عرضه خودرو در بورس نیز تابع تصمیمات مجلس و شورای نگهبان است.

صالحی‌نیا در ادامه ابراز امیدواری کرد که با افزایش تیراژ، روش‌هایی که برای کاهش هزینه‌ها در زنجیره تامین به کار گرفته می‌شود و انجام سرمایه‌گذاری، قیمت خودرو کاهش یابد و گفت: «کاهش قیمت وابسته به شرایط کلان اقتصادی و نرخ تورم است و نسبی خواهد بود.»

رئیس هیات عامل ایدرو در پایان با بیان اینکه دستیابی به تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال آینده امکانپذیر است، تصریح کرد: «این مهم با توانمندی که در خودروسازان و زنجیره تامین شاهدیم همچنین ظرفیت ۲۰۰ هزار دستگاهی که در خودروسازان خصوصی دیده شده، امکان ‌پذیر خواهد بود.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.