چرا یک سایت بهینه بازخورد خوبی از مخاطب میگیرد ؟

0
زمان مطالعه: 4 دقیقه

لزوم بهینه سازی وبسایت :

در سال های اخیر یکی از مهمترین نکاتی که گوگل همواره به آن اشاره کرده است، رضایت کاربر از صفحات وب می باشد. رضایت بدین معناست که کاربر علاوه بر اینکه به پاسخ پرسش یا نیازی که دارد می رسد ، دسترسی به این مورد را نیز به آسانی تجربه کند.

مشاهده ی تبلیغات آزاردهنده در برخی وبسایت ها ، مجبور کاربر به انجام کلیک یا دانلود فایلهای ناخواسته ، سرعت بسیار پایین لود تصاویر و فایلها و … همه و همه از مواردی هستند که نشان از عدم بهینه بودن سایت دارد و کاربر ناراضی از آن سایت خارج خواهد شد. این ناراضی بودن از یک سو کاربر را نسبت به رتبه های بالای گوگل که سبب ورود او به این سایت شده است مردد می کند و از سویی دیگر در جستجوهای آینده ، کاربر سعی خواهد کرد که از چنین وبسایتی استفاده نکند.

بدین ترتیب هم آسیب به سایت شما وارد میشود و هم اعتماد کاربر به نتایج گوگل کاهش می یابد.

از همین رو می باشد که بهینه سازی سایت از جمله مهمترین فاکتورهای رتبه دهی گوگل محسوب میشود که در تمامی توییت ها و کنفرانسهای مربوط به سرچ گوگل نیز به اهمیت بهینه بودن سایت اشاره شده است.

بهینه سازی شامل چه مواردی میشود ؟

حال پرسش اینجاست که برای بهینه بودن یک وبسایت چه اقداماتی باید انجام گیرد ؟ در ادامه به صورت موردی به بررسی اقدامات مورد نیاز خواهیم پرداخت :

– سرعت :

یکی از مهمترین موارد در بهینه سازی سایت سرعت لود وبسایت می باشد. سرعت لود به عوامل بسیاری بستگی دارد و بررسی تک تک آنها در حوصله ی این مقاله نمی گنجد. اما به طور کلی ، حجم کم تصاویر ، بهینه بودن و کم بودن کد های قالب ، سرعت مناسب ریسپانس در سرور و … از جمله مهمترین عواملی می باشند که در بهینه سازی سایت موثر بوده و تاثیر بسیاری در امتیاز بهینه بودن سایت دارند.

– مدیریت تبلیغات :

وجود تبلیغات در وبسایت ها، بخصوص در سایت هایی که به صورت رایگان و عمومی ارائه ی خدمت میکنند، به نوعی ضروری می باشد چرا که پایه ی اصلی چنین سایت هایی بر اساس تبلیغات نهاده میشود (البته همواره استثناءهایی وجود دارد!) اما تبلیغات یک روی منفی نیز دارد و آن آزاردهنده بودن آنهاست. تبلیغاتی همچون بنرهای چشمک زن با تفاوت رنگ بسیار زیاد ، پاپ آپ های اتوماتیک و مزاحم ، نوتیفیکیشن های مزاحم و … از جمله ی این موارد می باشد. در برخی از سایت ها وضعیت تبلیغات به گونه ای می باشد که کاربر برای دسترسی به دیتهای مدنظر خود باید وقت زیادی صرف کند و در نتیجه موجب زدگی کاربر از آن وبسایت خواهد شد.

بنابراین اگر مجبور به استفاده از تبلیغات هستید ، انها را به صورت حساب شده و البته به مقداری معین و نه بیش از حد انجام دهید تا هم کسب درآمد داشته باشید و هم به کاربران وبسایت شما آزاری وارد نشود. این را مطمئن باشید که آزار به کاربر مساوی با کاهش رتبه سایت شما خواهد بود.

– کد نویسی صحیح :

طراحی صحیح سایت از دیگر فاکتورهای بسیار مهم در بهینه سازی می باشد. گاها شما تمامی اقدامات لازم را برای بهینه بودن سایت انجام میدهید ولی فاکتورهایی که ابزارهای بررسی سرعت خود گوگل به شما می دهند همچنان فاجعه بار است. در چنین موارد باید بهینه بودن قالب را بررسی کنید. در صورتی که سایت شما توسط یک تیم حرفه ای طراحی شده باشد میتوانید با مراجعه به انها مورد را بررسی کنید.

به عنوان نمونه در صورتی که طراحی سایت توسط کافه سئو صورت گرفته باشد ، تیم مذکور با بررسی موارد مطرح شده توسط کارفرما ، اقدام به ارائه ی راهکارهای مخصوصی برای کاهش حجم کلی سایت می کند. به طور کلی استفاده از افزونه ها و ابزارهای کش ، کاهش و حذف کدهای مربوط به برخی ابزارهای جانبی، حذف افزونه های غیر لازم و … از جمله اقداماتی می باشد که طراح سایت می تواند برای کاهش حجم کلی سایت انجام دهد.

– مدیریت حجم تصاویر :

یکی از متداول ترین مشکلاتی که در بهینه سازی سایت مشاهده می شود ، فایلهای تصویری با حجم بسیار بالا می باشد. این مورد که تصاویر با کیفیت بالا زیبا هستند کاملا صحیح است اما در طراحی وبسایت ها نیازی به اپلود یک تصویر 25 مگابایتی در بنر های اسلایدی سایت نیست و میتوان همان تصویر را به یک عکس 150 کیلوبایتی تبدیل کرد و حجم را به مقدار قابل توجهی کاهش دارد.

در این مورد میتوان از نرم افزارها و وبسایت های رایگان کاهش حجم تصاویر استفاده کرد که به سرعت امکان کاهش تصاویر را برای شما فراهم میکند .

بهینه سازی سایت وظیفه کیست ؟

اما پرسش دیگر این است که وظیفه ی بهینه سازی وبسایت برعهده ی چه کسی می باشد ؟ اصولا فرایند های بهینه سازی باید توسط سئوکار به همراهی تیم کدنویسی سایت صورت گیرد. تیم سئو با بررسی دلایل کاهش سرعت سایت ، اقدام به لیست یکسری موارد مربوط به کلیت سایت همچون تصاویر پلاگین ها و سرور و … می کند که باید توسط خود تیم سئو رفع شود. سپس باقی موارد مربوط به کد نویسی پس از عنوان توسط تیم سئو باید توسط تیم کد نویسی تصحیح شده و مشکلات مربوطه رفع شود.

کافه سئو با داشتن تیمی متخصص امکان ارائه ی خدمت مشاوره سئو در تبریز را فراهم کرده است که بدین ترتیب میتوانید با مشاوره گرفتن از متخصصان ما، راه را برای بهینه سازی کامل وبسایت خود فراهم کنید.

بهینه سازی سایت چقدر زمان میبرد ؟

با توجه به اینکه وبسایت ها از نظر حجم سایت و مشکلات موجود در آنها یکسان نیستند ، زمان مشخصی برای بهینه سازی سایت وجود ندارد ولی دانستن این نکته ضروری است که اقدام به بهینه سازی هر چقدر سریعتر انجام گیرد ، سریعتر نیز تاثیر آن در افزایش رتبه و رضایت کاربران نمایان خواهد شد.

سخن پایانی :

همانطور که در ابتدا گفته شد، رضایت کاربر برای گوگل بسیار مهم است . این مورد باید برای شما که صاحب کسب و کارهای اینترنتی هستید نیز از اهمیت بالایی برخوردار باشد تا کاربر با رضایت کامل از وبسایت شما خارج شود . مناسب نبودن طراحی ، سرعت کند ، تبلیغات مزاحم و نامناسب از جمله مواردی است که نرخ خروج و نرخ پرش یا همان بونوس ریت در سایت شما را به سرعت افزایش میدهد . کاربر ترجیح میدهد به سرعت نیازهای خود در سایت را رفع کند و از این رو به دنبال بهترین سایت خواهد گشت. سایتی که خدمت بهترین به کاربر ارائه دهد، مجددا مقصد کاربر میشود و بدین ترتیب نرخ بازگشت کاربر افزایش یافته و برند شما بیشتر از پیش شناخته شده خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.