اپل اولین شرکتی خواهد بود که رمزعبور را حذف می‌کند

0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

اپل جزئیات رویکرد ابتکاری خود یعنی Passkeys برای حذف یکی از بزرگ‌ترین دردسرهای روزانه‌ی کاربران یعنی استفاده از رمزعبور را تشریح کرد.

این شرکت با وجود اشاره‌ای مختصر به این ابزار Passkeys در کنفرانس WWDC 2022 که ماه ژوئن (خرداد ماه) برگزار شد، از آن زمان دیگر در این مورد سکوت اختیارکرد.

این غول فناوری در همکاری مشترک با مایکروسافت و گوگل در کارگروه FIDO Alliance قصد دارد برای ارتقا امنیت کاربران، نیاز به استفاده از رمزعبور برای حساب‌های اینترنتی را از میان بردارد. اکثر شرکت‌ها به دنبال ارائه‌ی راهکارهای مخصوص خود برای حل این مساله در آینده‌ای نزدیک هستند و احتمالا اپل اولین شرکتی خواهد بود که با ابزار جدید خود یعنی Passkeys که قرار است پاییز امسال با iOS 16 و macOS Ventura عرضه شود این گام بزرگ را بردارد.

چگونه از Passkeys اپل استفاده خواهیم کرد؟

Passkeys بر اساس استفاده از رمزنگاری کلید عمومی طراحی شده که شامل ذخیره‌سازی یک کلید امنیتی محرمانه در دستگاه کاربر عمل می‌کند. به جای به اشتراک‌گذاری این کلید برای ورود به سیستم، دستگاه تائید می‌کند که شما کلید مناسب را در اختیار داشته و چیزی شبیه یک امضای برای صادر کردن مجوز ورود می‌سازد.

صرفا به خاطر ذخیره شده کلید در دستگاه شما، به این معنی نخواهد بود که شما قادر به استفاده از دستگاه‌های غیراپلی نخواهید بود.  اگر چه نرم‌افزار مدیریت رمزعبور Keychain اپل امکان همگام‌سازی میان تمام دستگاه‌ها را دارد، اما اگر نیازمند استفاده از نوع دیگری از دستگاه‌هاه غیراپلی هستید، کافی است برای ورود به سیستم با استفاده از آیفون (یا هر دستگاه دیگری) یک کد QR را اسکن نمایید. از آن جایی که در روش جدید خبری از تایپ رمزعبور نیست، آمار جرایمی مثل فیشینگ و سایر شیوه‌های سرقت اطلاعات کاهش چشمگیری خواهد یافت.

جالب این که امکان به اشتراک‌گذاری Passkeys از طریق قابلیت AirDrop با اعضای خانواده، دوستان و … وجود داشته و به این ترتیب می‌توان از حساب‌های کاربری مشترک در دستگاه‌ها استفاده کرد.

در گذشته تلاش‌هایی برای کنار گذاشتن رمزهای عبور انجام شده مثل ایده‌ی استفاده از یک کلید فیزیکی. اما به کارگیری ابزاری که باید همواره همراه‌تان باشد بدون شک پروسه ورود به دستگاه‌ها را پیچیده‌تر از قبل خواهد کرد.

البته در حال حاضر اپل با استفاده از دو قابلیت Face ID و Touch ID که روش‌هایی برای احراز هویت بیومتریک (شناسایی کاربر با استفاده از مشخصات ظاهری مثل رنگ چشم) هستند، پروسه ورود به آیفون را به اندازه کافی امن و ساده کرده است.

با توجه به امکان استفاده از این قابلیت جدید در iOS16 و macOS Ventura به نظر می‌رسد این روش جدید ورود به دستگاه عمدتا مبتنی بر مرورگر باشد ولی از سوی دیگر توسعه‌دهندگان در حال تلاش برای یکپارچه‌سازی آن با اپلیکیشن‌ها هم هستند.

منبع Tech Radar
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.