قیمت دلار امروز در بازار آزاد ۲ بهمن ۹۹

1 5
زمان مطالعه: 8 دقیقه

رسانه مدیاتی – قیمت دلار امروز در ساعت 12:24 با 1,040 (0.46%) کاهش، به 226,480 ریال رسید.  روز جاری برای دلار با 1,010 ریال کاهش نسبت به روز گذشته شروع شد و در معاملات امروز 226,550، بیشترین مقدار و 226,440 نیز کمترین مقدار برای آن ثبت شد.

قیمت دلار امروز در بازار آزاد ۲ بهمن ۱۳۹۹

قیمت دلار ۲۲۶۴۷۰

قیمت دلار

منظور از دلار چیست؟

یکای پول رسمی ایالات متحده آمریکا به نام دلار آمریکا یا United States dollar شناخته می‌شود. دلار به عنوان یکای پول این کشور در تاریخ 6 ژوئیه سال 1785 توسط کنگره آمریکا که در آن دوره فقط یک مجلس بود با بیشترین رای انتخاب شد. قبل از اعلام استقلال ایالات متحده پول رسمی در ۱۳ مهاجرنشین انگلیسی آمریکای شمالی، پول انگلستان (لیره) رواج داشت.

آمریکایی‌ها پس از انقلاب، تصمیم گرفتند سکه نقره‌ای اسپانیا به نام دلار را که در کشور مکزیک رواج داشت به عنوان پول ملی خود در نظر بگیرند و آن را دلار بنامند. این سکه نقره‌ای از قرن چهاردهم در مدت زمان بیش از سه قرن به نام تالر، دالر، تلار و دلار در اروپا رواج داشت که توسط اسپانیایی‌ها حفظ و به مستعمرات آن‌ها در قاره آمریکا متتقل شد.

منظور از دلار سنا چیست؟

به نرخ دلار محاسبه و اعلام‌شده در سامانه سنا، دلار سنا گفته می‌شود. کلمه سنا کوتاه‌شده سامانه نظارت ارز است. این سامانه میانگین یا متوسط نرخ خرید و فروش ارز را طبق معاملات ثبت‌شده در این سامانه توسط صرافی‌های مجاز کل کشور اعلام می‌کند. این سامانه تحت نظارت بانک مرکزی قرار دارد و میانگین ارزهای مختلف را به تفکیک خرید و فروش و طبق معاملات صورت گرفته در صرافی‌ها از ساعت 10 صبح الی 18 عصر و در هر ساعت یک نوبت اعلام می‌شود. در پایان روز نیز میانگین کل معاملات روز در آن ثبت می‌شود.

منظور از دلار آزاد چیست؟

قیمت دلار در معاملات نقدی و رایج روزانه بازار، به عنوان نرخ دلار آزاد شناخته می‌شود. در حقیقت معاملات نقدی معاملاتی هستند که فروشنده و خریدار در زمان انجام معامله، ارز و ریال را با هم تبادل می‌کنند. نرخ دلار آزاد نیز براساس نرخ مبادله دلار در بازار تهران تعیین می‌شود.

قیمت دلار نیمایی چیست؟

سامانه نظام معاملات یکپارچه ارزی که به عنوان سامانه نیما شناخته می‌شود فعالیت خود را از ابتدای سال ۱۳۹۷ و به دنبال سیاست‌‌های ارزی جدید بانک مرکزی شروع کرد. صادرکنندگان و واردکنندگان در این سامانه محلی ارزی که از صادرات و واردات خود به دست می‌آورند را عرضه و دادوستد می‌کنند. به بیان ساده‌تر نرخ مبادله دلار در این سامانه همان قیمت دلار نیما است. در حقیقت نرخ دلار نیما از نرخ بازار آزاد کمتر است.

منظور از نرخ دلار دولتی یا مبادله‌ای چیست؟

به نرخ‌هایی که از سوی مرکز مبادلات ارزی اعلام می‌شود دلار دولتی می‌گویند که یک بار به صورت روزانه اعلام و به عنوان نرخ دولتی یا رسمی ارز شناخته می‌شود. مرکز مبادلات ارزی زیر نظر بانک مرکزی و با هدف سازمان‌دهی عرضه و تقاضای ارز در شبکه بین بانکی کشور شکل گرفته است. این ارز برای ۲۵ مورد از کالاهای اساسی مانند برنج، گندم، مرغ و گوشت در نظر گرفته می‌شود. بانک مرکزی این نرخ را تعیین می‌کند و تغییرات آن بسیار کم است. برای مثال نرخ دلار دولتی از ابتدای سال ۱۳۹۷ تاکنون معادل 4200 تومان به صورت ثابت است. قیمت دلار دولتی تفاوت زیادی با نرخ دلار آزاد دارد.

منظور از نرخ دلار سلیمانیه چیست؟

بازار ارز معمولا معامله‌های خود را با اعلام روزانه نرخ ارز شروع می‌کند که احتمالا تا پایان روز براساس عوامل تاثیرگذار بر بازار تغییر می‌کند. علاوه بر عواملی مانند عرضه و تقاضا مواردی مانند نرخ دلار در کشورهای همسایه نیز بر نرخ ارز تاثیر دارند و در یک مسیر و متناسب با یکدیگر تغییر خواهد کرد. در این راستا به نرخ مبادله دلار در شهر سلیمانیه عراق، قیمت دلار سلیمانیه گفته می‌شود. شهر سلیمانیه یکی از شهرهای کشور عراق است که قیمت ارز در آن تا حد زیادی با ایران در ارتباط است و معامله‌گران به آن توجه دارند.

معنای قیمت دلار سبزه و دلار افشار چیست؟

به نرخ مبادله دلار در بازار سبزه میدان تهران، دلار سبزه گفته می‌شود. میدان سبزه در مجاورت بازار بزرگ تهران (۱۵ خرداد) قرار گرفته است که یکی از مراکز خرید و فروش آزاد دلار به شمار می‌رود. به نرخ خرید و فروش دلار در منطقه پاساژ افشار که اطرف چهارراه استانبول قرار دارد، دلار افشار گفته می‌شود.

دلالان ارز که فروشندگان خیابانی و فاقد مجوز هستنند معمولا در بازار سبزه و افشار فعالیت می‌کنند. معاملات آن‌ها نیز به دو روش نقدی و فردایی انجام می‌شود. شایان ذکر است اقداماتی به دنبال سیاست‌های جدید بانک مرکزی به منظور تشدید کنترل دادوستدها در بازار ارز و همچنین ممانعت از حضور و فعالیت دلالان در چرخه مبادلات ارزی در اواسط سال ۱۳۹۷ اجرا شده است که در نتیجه ان معاملات در این بازارها کاهش زیاد و برخی نیز کاملا متوقف شده است.

منظور از قیمت دلار هرات چیست؟

بازار ارز معمولا معامله‌های خود را با اعلام روزانه نرخ ارز شروع می‌کند که احتمالا تا پایان روز براساس عوامل تاثیرگذار بر بازار تغییر می‌کند. علاوه بر عواملی مانند عرضه و تقاضا مواردی مانند نرخ دلار در کشورهای همسایه نیز بر نرخ ارز تاثیر دارند و در یک مسیر و متناسب با یکدیگر تغییر خواهد کرد. هرات نیز یکی از شهرهای کشور افغانشتان است که قیمت ارز در آن جا نیز تا حد زیادی با ایران ارتباط دارد. به این منظور معامله‌گران ارز به آن توجه زیادی دارند. در نتیجه این موارد به نرخ مبادله ارز در این شهر، قیمت دلار هرات گفته می‌شود.

منظور از دلار با شهرهای مختلف چیست؟

به قیمت دلار در شهرهایی که معامله صورت گرفته است گفته می‌شود.  برای مثال قیمت دلار مشهد، قیمت دلار مریوان، قیمت دلار پیرانشهر، قیمت دلار بانه و… که قیمت دلار در شهرهای مرزی اهمیت و تاثیرگذاری بیشتری دارند. بنابراین بیشتر به آن‌ها توجه می‌شود.

منظور از دلار فردایی چیست؟

طرفین در معاملات فردایی روی مقدار مشخصی از ارز توافق می‌کنند اما ارزی دادوستد نمی‌شود. این کار فردای روز معامله انجام خواهد شد. در نتیجه به دلیل انجام دادن دادوستد در فردای روز معامله به نرخ این ارز، دلار فردایی گفته می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت که این نوع معامله نوعی پیش‌بینی نوسان‌ها و تحول‌های آینده بازار است که معولا در حد حرف باقی می‌ماند و باعث دادوستد واقعی ارز بین طرفین معامله نمی‌شود.

گاهی‌اوقات به این نوع معاملات، کاغذی نیز می‌گویند؛ زیرا فقط روی کاغذ ثبت می‌شود و دادوستد واقعی انجام نمی‌شود. طبق قوانین این معاملات ممنوع است و جرم محسوب می‌شود. این روش معاملات در سال‌های گذشته بیشتر رواج داشته است و نقش زیادی در تعیین قیمت‌های نقدی داشته است.

دلار آبی و دلار سبز چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

اسکناس‌های دلاری چاپ‌شده تا قبل از سال 2004 که معمولا رنگ سبز در طراحی داشتند، در بازار داخلی تحت نام دلار سبز شناخته می‌شوند. دلارهایی که قبل از این تاریخ چاپ شدند نیز به نام دلار آبی شناخته می‌شوند؛ زیرا رنگ اصلی که در آن‌ها به کار رفته است آبی است. بنابراین رنگ آبی و سبز نشان‌دهنده دوره‌های زمانی چاپ دلار است.

قیمت دلار
دلارهای سبز – عرضه‌شده در سال‌های 1996 – 2003

از قرن 17 میلادی ریشه‌های شکل‌گیری دلار ایجاد شد. اسکناس‌های دلار از آن تاریخ تغییرات زیادی داشته‌اند. طراحی ظاهری و علائم و مشخصات امنیتی آن‌ها نیز در دوره‌های زمانی مختلف متفاوت بوده است. اولین گروه اسکنا‌س‌های دلار از سال 1914 چاپ شدند که طراحی آن در چهار دوره زمانی تغییرات وسیعی داشته است. این تغییرات در حدی است که اسکناس‌هایی که در هر کدام از این دوره‌ها چاپ شدند تفاوت زیادی با سایر زمان‌ها داشتند و به راحتی جدا می‌شوند.

دلار آبی
دلار آبی – عرضه‌شده در سال‌های 2004 تا حال حاضر

بانک مرکزی آمریکا اعلام کرده است که همه اسکناس‌های دلار، جدا از سال چاپ و انتشار آن‌ها ارزشی معادل رقم نوشته‌شده روی اسکناس دارند و از نظر ارزش و اعتبار تقاوتی بین آن‌ها نیست. بنابراین می‌توان گفت که اسکناس 100 دلاری آبی رنگ تفاوتی با اسکناس 100 دلاری سبز رنگ ندارد و هر دو اولویت و ارزش یکسانی دارند.

مشتریان بازارهای داخلی معمولا تمایل بیشتری به دلار آبی دارند و معمولا در مصارف آن‌ها نیز بیشتر دلار آبی پذیرفته می‌شود. به این منظور صرافی‌ها زمان خرید، دلار سبز را با قیمت بین 5 تا 20 تومان کمتر نسبت به دلار آبی می‌خرند. برخی کشورهای دیگر نیز این اقدام را انجام می‌دهند. دلیل آن نیز درصد بالاتر احتمال تقلبی بودن دلار سبز است. از آن جایی که سال‌های زیادی از عرضه و انتشار دلارهای سبز می‌گذرد احتمال تقلبی بودن آن نیز بیشتر خواهد بود. البته شایان ذکر است که در دلارهای آبی تمهیدات امنیتی کامل‌تر و دقیق‌تری صورت گرفته است که احتمال تقلبی بودن آن را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

منظور از قیمت حواله دلار چیست؟

بانک‌ها و موسسه‌های مالی معمولا طبق تقاضای مشتریان خود از حواله که نوعی دستور پرداخت است استفاده می‌کنند تا به یکی از بانک‌های همکار یا کارگزار که در خارج از کشور وجود دارد حواله‌ای را صادر کنند و از آن موسسه درخواست می‌کنند که مبلغ حواله را به ذی‌نفع آن پرداخت کند. در حقیقت می‌توان گفت که منظور از نرح حواله دلار، قیمت حواله یک دلار به خارج کشور است.

البته برخی نرخ‌ها به صورت شکل حواله دلار از افغانستان، حواله دلار از ترکیه وجود دارد که منظور از آن‌ها ارسال حواله دلار از این کشورها است. در حقیقت برخی صرافی‌ها که شعبه‌های زیادی در سایر کشورها مانند ترکیه، افغانستان، امارات متحده عربی و گرجستان دارند برای دریافت حواله دلار از آن‌ها اقدام می‌کنند.

چطور می‌توان دلار تقلبی را تشخیص داد؟

برای تشخیص اصلی یا تقلبی بودن دلار از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که شامل موارد زیر می‌شود.

۱- جنس اسکناس: بهترین و راحت‌ترین روش تشخیص اصل بودن اسکناس لمس آن‌ها است. اسکناس دلار از کتان ویژه ساخته است که به صورت تجاری در بازار وجود ندارد. بنابراین پس از مدتی ارتباط با این اسکناس‌ها می‌توانید به راحتی و با لمس کردن آن‌ها اصل یا تقلبی بودن آن‌ها را تشخیص دهید.

۲- شفافیت زیاد: گوشه‌های اعداد و شکل‌ها روی اسکناس نوک نیزی دارد که در اسکناس‌های تقلبی به صورت گرد چاپ می‌شوند. در حقیقت این شکل‌ها شفافیت و دقت کافی ندارند؛ زیرا کیفیت پرینترها و سایر روش‌های معمولی چاپ اسکناس تقلبی پایین است و نمی‌تواند این تیزی‌ها را با شفافیت و وضوح بالا چاپ کنند.

۳- متفاوت بودن شماره سریال‌ها: از روش تکراری نبودن شماره سریال معمولا برای کنترل تعداد زیادی از اسکناس‌ها استفاده می‌کند تا این کار سریع‌تر انجام شود؛ زیرا با بر زدن اسکناس‌ها می‌توان شماره سریال‌ها را کنترل کرد که از یک نوع نباشند و با یکدیگر متفاوت باشند. از آن جایی که چاپ اسکناس‌های تقلبی با شماره سریال متفاوت کار دشواری محسوب می‌شود؛ بنابراین آن‌ها را بین اسکناس‌های دیگر پخش می‌کنند. اگر یک دسته اسکناس نو باشد شماره سریال‌های آن بین 00 تا 99 خواهد بود. اگر زیاد نو نباشند نیز به صورت تصادفی انجام خواهد شد.

۴- براقی یک از اعداد: در هر کدام از گوشه‌های اسکناس دلار عدد آن نوشته است. برای مثال ۱۰۰، ۵۰، ۲۰ و… که یکی از آن‌ها حالت طلاکوب دارد و در مقابل نور می‌توان براق بودن آن را دید.

۵- برجستگی برخی نوشته‌ها: این روش بیشتر برای کنترل موردی استفاده می‌شود. مغمولا برخی نوشته‌های اسکناس ۱۰۰ دلاری برجسته هستند. برای مثال اگر دست خود را روی عبارت United States of America بکشید متوجه برجستگی آن می‌شوید.

۶- تصویر نامرئی: در بخش سفید اسکناس تصویر رئیس جمهور قرار گرفته است که اگر آن را مقابل نور قرار دهید می‌توانید مشاهده کنید. از این روش نیز برای تشخیص اصل بودن تعداد بالایی از اسکناس‌ها استفاده نمی‌شود.

۷- نوار امنیتی: اسکناس‌های دلار نیز مانند اسکناس‌های ریال یک نوار امنیتی دارند که اگر آن را زیر نور بگیرید به راحتی قابل مشاهده است. از این روش نیز برای کنترل موردی استفاده می‌شود.

1 نظر
  1. […] مقدار خود در ۱۰ ماه اخیر نزدیک شد و همچنین از قوی ماندن دلار حمایت کرده و به نوبه خود نیز طلا را گران کرده است. […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.