آذری جهرمی منفورترین وزیر کابینه روحانی | مرور کارنامه سیاه وزیر جوان

0
زمان مطالعه: 3 دقیقه

دولت حسن روحانی در دور دوم ریاست جمهوری او عملکرد بسیار ضعیفی را از خود بر جای گذاشت به طوری که نمایندگان مجلس تنها به واسطه سقوط نکردن دولت در چند ماه باقیمانده به پایان دوره ریاست جمهوری وی از استیضاح چند وزیر مسئله دار از جمله وزیر ارتباطات و وزیر ورزش منصرف شده اند چرا که اگر مسئله آبروی نظام در بین نبود، کل کابینه حسن روحانی توسط مجلس برکنار می شدند!

 

آذری جهرمی منفورترین وزیر کابینه روحانی | مرور کارنامه سیاه وزیر جوان

در بین وزرای حسن روحانی، محمد جواد آذری جهرمی به واسطه برخی اقدامت و فعالیتهای عوام فریبانه ای که در طول مدت وزارتش انجام داده بیشتر از سایر وزرا، مورد نفرت عمومی قرار داشته است که در ادامه به برخی از عواملی که باعث عدم اقبال مردم به او شده می پردازیم.

 

مردی با نقاب مخالف فیلترینگ 

آذری جهرمی در حالی  تلاش کرده تا خود را مخالف فیلترینگ نشان دهد که اگر واقعاً چنین مسئله ای وجود داشت او می بایست در اعتراض به این رویه استعفا می داد اما با قدرت بر مسند قدرت ماند و برنامه های جدید فیلترینگ را برای سایر شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها دنبال می کند. او که پیشتر فیلتر شدن تلگرام را اجرایی کرده بود، اخیراً پیام رسان سیگنال را نیز فیلتر کرد و در خبرها داشتیم که به زودی اینستاگرام هم در پایان دوره دولت و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری فیلتر خواهد شد تا کارنامه سیاه وزارت ارتباطات در این زمینه سیاه تر شود. نکته جالب در خصوص فیلترینگ پیام رسانها و شبکه های اجتماعی اینکه، دوستان به دنبال فیلتر کردن پیام رسان هایی رفته اند که امکان رمزگشایی پیام در آنها وجود ندارد و با این رویه این سیگنال را به مردم دادند که پیام رسان هایی مجاز به فعالیت در ایران هستند که به سادگی از طریق وزارت ارتباطات و اطلاعات قابل شنود و جاسوسی باشند و در غیر این صورت، فیلتر خواهند شد.

 

چرا سیستم های VAS جمع شدند؟

هنوز هیچکس از علت واقعی جمع شدن سیستم های مبتنی بر ارزش افزوده VAS  توسط آذری جهرمی مطلع نیست اما هر چه که هست بسیاری از کسب و کارها به واسطه این تصمیم نسنجیده، ورشکست شدند. او اگر دلش به حال مردم می سوخت و این سیستم ها ر کلاه برداری معرفی می کرد می توانست با تعیین ساز و کار جدید برای فعالیت این شرکتها، مدل لجام گسیخته درآمدزایی آنها را تغییر دهد نه اینکه به طور کلی این سیستم را از پایه برچیند. بر هیچکس پوشیده نیست که آذری جهرمی به خوبی می دانست رقبای انتخاباتی جناح او در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، بیشترین درآمد را از همین محل به دست می آوردند و او با این کار خود در واقع به کمپین های انتخاباتی رقبا ضربه سنگینی وارد کرد.

 

پشت پرده اختلالات اینترنت | خاموشی اینترنت بین الملل در راه است

افزایش بهای اینترنت بی کیفیت در ایران نیز از دیگر موارد در کارنامه سیاه آذری جهرمی است که او دفاعیه ای در مقابل این اتفاق از خود نخواهد داشت. آذری جهرمی و رفقایش که با طرح اینترنت ملی، هزینه های سنگینی به کاربران برای استفاده از اینترنت بین الملل تحمیل کرده اند، در جدیدترین هنرنمایی خود بدون اطلاعرسانی به کاربران و صاحبین سایتها و کسب و کارهای اینترنتی به یکباره به سراغ مسدود کردن پورت 443 در ISP ها رفتند تا اینگونه سایتهایی که سرورهایشان در خارج از کشور مستقر بود را مجبور کنند تا این سرورها را به داخل منتقل کنند تا با خیال آسوده تری در آینده بر روی دکمه خاموشی اینترنت بین الملل بفشارند. بر هیچکس پوشیده نیست که اختلالات اخیر در اینترنت به واسطه همین اقدامات پشت پرده و بدون اطلاعرسانی زیرسخت انجام شده است و هدف این اتفاق نیز به احتمال بسیار زیاد،، انتخابات ریاست جمهوری سال آینده و وحشت از تکرار اغتشاشات است که دوستان با پیش بینی شرایط، خود را برای خاموش کردن یکباره اینترن بین الملل مثل ماجرای شلوغی های بنزین در سال گذشته، آماده کرده اند.

کیست که نداند پشت پرده اجبار وبمسترها به انتقال سروهایشان از خارج ایران به داخل، انحصاری است که منابع مالی سنگینی را روانه چند شرکت ارائه دهنده میزبانی وب در ایران می کند. به واقع آیا برای اجرای چنین عملیاتی نظرسنجی انجام شد؟ یا در بدترین حالت آیا وزارت ارتباطات نمی توانست در خصوص این اتاق اطلاعرسانی کند تا قبل از وارد شدن شوک به بسیاری از سایتها و اخلال در کسب و کارها، آنها راههای جایگزین را برای این فاجعه انتخاب کنند؟

 

از سرمایه گذاری سنگین روی 5 الیکیشن داخلی چه خبر؟

اعطای سرمایه سنگین و رانتی به 5 اپلیکیشن پیام رسان داخلی که هیچ موفقیتی نیز در جذب کاربر کسب نکردند و تنها به فروش فیلترشکن کمک کردند، از دیگر موارد کارنامه درخشان وزارت ارتباطات و آذری جهرمی است تا او را با اختلاف زیاد نسبت به سایر رقبا، به منفورترین وزیر کابینه روحانی تبدیل کند. او به طور کلی حاکمیت به خوبی می دانند که در هیچ جامعه ای، افراد دوست ندارند مورد جاسوسی دولت قرار بگیرند و به همین منظور از همان ابتدا مشخص بود طرح تبلیغاتی اپلیکیشن های پیام رسان داخلی شکست خورده است چرا که مردم دوست نداشتند مستقیماً زیر نظر دوستان در وزارت اطلاعات و ارتباطات فعالیت کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.