همراه اول شبکه 5G خود در تهران را رسماً افتتاح کرد

ثبت رکورد سرعت ۳/۶۳۳ گیگابیت بر ثانیه در شبکه واقعی نسل پنجم تلفن همراه

0
زمان مطالعه: 4 دقیقه

همراه اول امروز به صورت رسمی از شبکه 5G خود در تهران رونمایی کرد. در این مراسم شبکه 5G همراه اول موفق به ثبت رکورد سرعت ۳/۶۳۳ گیگابیت‌ بر ثانیه شد.

آئین رونمایی از سایت 5G همراه اول در برج ستاره ونک، امروز ۱۰ اسفند با حضور جمعی از مدیران ارشد اپراتور اول، کارشناسان حوزه ارتباطات و اصحاب رسانه برگزار شد.

مهدی اخوان بهابادی، مدیرعامل همراه اول در ابتدای این مراسم با بیان اینکه ترافیک شبکه ما ظرف یک سال شیوع کرونا دو برابر شده است، گفت: جزو معدود مجموعه‌هایی در کشور بودیم که فشار کاری روی همکارانم بیش از ایام عادی بود. معمولا کرونا برای شرکت‌های مختلف مقارن با دورکاری و کاهش فشار کاری است، اما در اپراتور دقیقا بالعکس این بود.

وی با تأکید بر اینکه اختلال جدی در ایام کرونا در حوزه کاربری شاهد نبودیم، عنوان کرد: امکانات ارتباطی کشور برای هر نیازی آماده خدمات‌دهی بود.

۲۰۰۰ گیگابیت بر ثانیه حجم جابه‌جایی داده‌های شبکه همراه اول

مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) با بیان اینکه افزایش تقاضا از سمت کاربرها ما را ناگزیر به سمت تکنولوژی های جدید هدایت می‌کند، اعلام کرد: ۲۰۰۰ گیگابیت بر ثانیه بیت ریت در شبکه ما تحمل شد که عددی قابل توجه است. مراکز داده همراه اول امسال چندین برابر سال‌های گذشته، ترافیک تولید و به شبکه ملی اطلاعات تزریق کردند.

او اضافه کرد: الآن میزبان سرویسی هستیم که سال گذشته همین روزها در کشور ما وجود نداشت؛ میزبانی سرویس «شاد» به صورت کامل روی دیتاسنترهای همراه اول انجام می‌شود که تروپوت شاد از برخی پیام رسان های مشهور که توسط مردم استفاده می‌شود، بالاتر است.

اخوان بهابادی با اشاره به اینکه تمامی این کارها ظرف چند ماه اتفاق افتاد، گفت: ما نقش نیروگاهی در اپراتورها نداشتیم؛ اما الآن در همراه اول مدعی هستیم بزرگترین نیروگاه فضای مجازی در اپراتور اول ارتباطی قرار دارد که همان دیتاسنترهایمان هستند؛ مراکز داده که زیر بار هستند و ترافیک قابل توجهی را در شبکه ارتباطی کشور تزریق می کند.

مدیرعامل همراه اول با بیان اینکه یکی از فناوری‌هایی که مجبور هستیم به سمتش برویم 5G است، گفت: به هیچ وجه کار نمایشی در همراه اول انجام ندادیم و تا جایی‌که می‌شد از شبکه 4G و 4.5G نهایت استفاده را کردیم و الآن نیاز داریم به 5G و بر همین اساس نخستین سایت نسل پنجم را در جوار حرم علی ابن موسی الرضا(ع) و دیگری را در نقطه دیگری از مشهد راه اندازی کردیم.

اخوان با تأکید بر اینکه توسعه نسل پنجم تلفن همراه را با سرعت پیگیری می کنیم، گفت: تا انتهای سال علاوه بر تهران در اصفهان، شیراز، اهواز و تبریز سایت‌های‌مان را روشن می کنیم و خدمت واقعی را در اختیار مشترکان‌مان می‌گذاریم که هر کسی دسترسی به این شبکه داشته باشد، قابلیت اتصال و استفاده از سرعت های این نسل را دارد.

کمبود دستگاه‌های 5G در ایران

مدیرعامل همراه اول با بیان اینکه تست ۳/۸ گیگابیت بر ثانیه را روی 5G همراه اول گرفتیم، بیان کرد: البته تعداد دستگاه‌های 5G در کشور کم هست، اما مطمئن هستیم مثل دوران 3G و 4G مشکل دستگاه تلفن همراه هوشمند مجهز به نسل پنجم حل می شود و مردم می‌توانند به سرعت متصل شوند.

او با بیان اینکه سرمایه گذاری در 5G متفاوت است و نواحی تحت پوشش سایت های آن محدود خواهد بود، گفت: سرمایه گذاری مورد نیاز بسیار بیشتر و قابل توجه تر است و بنابراین انتظارمان به عنوان همراه اول، حمایت دولت و مجلس از سرمایه گذاری اپراتورها در 5G است.

اخوان افزود: توسعه در ICT سر بزنگاه‌ها به یاری کشور می‌آید و اگر سرمایه‌گذاری‌های گذشته به موقع انجام نشده بود، هنگام مواجهه با کرونا مشخص نبود چه اتفاقی می‌افتاد.

مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران گفت: اواخر سال گذشته کسی تصور نمی‌کرد ۱۲ میلیون دانش‌آموز روی یک پلتفرم میزبانی شوند و در کلاس‌های درس شرکت کنند. این اتفاق می‌تواند در آینده و در موضوعات مختلف تکرار شود. پس اگر سرمایه‌گذاری‌ها انجام نشده باشد، باعث نارضایتی در کشور می‌شود.

وی با بیان اینکه امروز استفاده از اینترنت و فضای مجازی جزو ضروریات زندگی شده است، گفت: هنگام قطعی برق که مدتی قبل در تهران اتفاق افتاد، گزارشی از بازخوردهای مردم برای من فرستادند. جالب بود محل‌هایی که سایت‌های ما کار می‌کرد موضوع برای مردم قابل تحمل بود، اما جاهایی که سایت‌های ما قطع شده بود، اعتراض به شدت بالا بود.

مدیرعامل همراه اول با اشاره به اینکه همراه اول کارهای تحقیقاتی خوبی در زمینه 5G از سال ۹۶ با دانشگاه‌های برتر کشور انجام داده است، بیان کرد: اکنون نیز همکارانم در مرکز تحقیق و توسعه مشغول پژوهش هستند تا بومی سازی خوب و مناسبی اتفاق بیفتد.

سرعت ۳/۶۳۳ گیگابیت بر ثانیه در شبکه واقعی نسل پنجم

معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول اقدام به تست سرعت شبکه 5G در حضور حضار سالن در آمفی تئاتر برج ستاره ونک کرد و به سرعت ۳.۶۳۳ گیگابیت بر ثانیه دست یافت.

این در حالی است که پیش از شروع رسمی مراسم و در حضور تعدادی از خبرنگاران، سرعت ۳/۸ گیگابیت بر ثانیه نیز ثبت شد.

پیش از این ۴ اسفندماه امسال دو سایت 5G همراه اول در دو نقطه از مشهد مقدس به صورت بیرونی رونمایی و در مدار سرویس دهی قرار گرفت.

مشترکان همراه اول که دارای گوشی 5G هستند، می توانند در نقاط تحت پوشش از جدیدترین و سریع‌ترین فناوری اینترنت جهان استفاده کنند. سایر مشترکان که گوشی 5G ندارند از طریق مودم و سرویس وای‌فای امکان استفاده از این فناوری وجود دارد.

همراه اول ورود به فناوری 5G در ایران را از سال ۱۳۹۵ آغاز کرده و با استفاده از توان داخلی شامل تیم های فنی اپراتور و شرکت های داخلی فرایند بومی کردن این فناوری را پیش برده است.

همراه اول در روزهای آینده نقاط بیشتری در کشور را تحت پوشش فناوری نسل پنجم تلفن همراه قرار خواهد داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.