طلا بخریم یا دلار؟

0 110
زمان مطالعه: 2 دقیقه

سرمایه گذاری در طلا یا دلار کدام بهتر است؟ سرمایه گذاری در دلار موجی است که در روزهای اخیر بیشتر از هر زمان مردم به آن فکر می‌کنند. با درنظر گرفتن اینکه دلار سهمیه‌ای و محدود است، در ادامه مزایا و معایب خرید دلار را بررسی کرده و سپس با خرید طلا مقایسه می‌کنیم.

 

خرید دلار

چگونه دلار بخریم؟ شد در حال حاضر فقط 2000 دلار به صورت کاغذی می‌توان خریداری کرد. برای خرید دلار آمریکا لازم است د به صرافی های مجاز مراجعه کنید. لازم به ذکر است که قبل از مراجعه به صرافی ها باید در سامانه my.ice.ir ثبت نام کنید و پس از ثبت سفارش به صرافی جهت تحویل دلار مراجعه کنید. اما برای دریافت دلار بیش از 2000 دلار چه باید کرد؟

 

روش های خرید دلار

اولین و مهم‌ترین روش سرمایه‌گذاری در بازار ارز درحال حاضر مراجعه به صرافی های مجاز است. اما سرمایه‌گزاری در صرافی‌های ارزدیجیتال و روش‌های دیگری برای خرید دلار (به صورت مجازی مثل خرید تتر و شارژ کیف پول های مجازی) وجود دارد که ریسک‌های مختص به خود مانند امنیت، خطر فراموشی رمز و… را دارد.

 

معایب خرید دلار

محدودیت در تعداد خرید دلار مشکل فعلی سرمایه‌گذاران است. ریسک دیگر هم امنیت نگهداری این دارایی است.

 

عوامل اثرگذار بر نوسان قیمت دلار

خرید و فروش دلار، ارز دیجیتال و طلا، حوزه‌های پرطرفدار سرمایه‌گذاری در میان مردم سرتاسر جهان در عصر معاصر هستند. قیمت دلار، ارز دیجیتال و طلا تحت تاثیر عوامل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی متعددی در سطح جهان است. مثلا در سال‌های اخیر به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و تأثیر منفی آن بر بازارهای مالی جهانی، بسیاری از کسب و کارها با رکود مواجه شدند.

 

خرید طلا

از گذشته ایرانی ها علاقه خاصی به خرید طلا دارند. عوامل اثرگذار بر نوسان قیمت طلا از انس جهانی طلا و دلار در بازار آزاد هستند. سرمایه گذاری در طلا به دلیل سهولت خرید طلا نسبت به دلار و نقدشوندگی بالای طلا در این روزها یکی از راه های جذاب سرمایه‌گذاری در ایران محسوب می شود.

 

مشکلات خرید طلا

خرید هر شکلی از طلا معایب خودرا دارد. به عنوان مثال سکه های طلا در وزن های مختلف دچار حباب قیمتی شده اند که همین امر خرید سکه را برای افرادی که خواهان پذیرش ریسک پایین هستند را سخت کرده است. در واقع ارزش طلا سکه پایین تر از قیمت های فعلی است. برای خرید طلای ساخته شده نیز شما با هزینه های اضافی مانند مالیات و اجرت ساخت روبرو هستید، اما می‌توانید با خرید طلای دست دوم این موضوع را حل کنید. مشکلات دیگر مثل ایجاد هیجان در بازار طلا در مواقع نوسان نرخ طلا نیز وجود دارد.

 

بازار سکه و دلار بسیار به هم نزدیک هستند و رشد و نزول های قیمتی در این 2 بازار باهم هماهنگ است. در این مقاله به پرسش مهم آیا دلار بخریم پاسخ داده و باهم فهمیدیم که این روزها خرید طلا ریسک و محدودیت کمتری نسبت به خرید دلار دارد. سرمایه‌گذاری ارزی در ایران ریسک‌ها و محدودیت‌های زیادی دارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.