بررسی انیمیشن Soul (روح)؛ انیمیشنی بی‌نظیر که بارها ارزش دیدن دارد

0 48
زمان مطالعه: 3 دقیقه

رسانه مدیاتی – انیمیشن سول Soul (روح) که پرمعنا، جذاب و دوست‌داشتنی است؛‌ به مدت ۱۰۰ دقیقه ذهن بیننده را درباره اینکه چرا زندگی می‌کنیم و زندگی کردن چه فایده‌ای دارد درگیر می‌کند. روح پیکسار به قدری در قصه‌گویی قدرتمند است که حتی بدون تفسیرهای معنوی نیز چندین بار ارزش دیدن دارد.

بررسی انیمیشن Soul (روح)

انیمیشن Soul (روح) که یکی از آثار جدید در حوزه ماجراجویی، علمی، تخیلی، فانتزی، کمدی، موزیکال و انیمیشنی سرویس استریم دیزنی پلاس (Disney+) است؛ توسط پیت داکتر، یک تهیه کننده، نویسنده، انیماتور، صداپیشه و کارگردان بااستعداد ساخته شده است. این انیمیشن در تاریخ ۱۱ اکتبر یعنی ۲۰ مهر ماه در جشنواره فیلم لندن که بزرگترین رویداد سینمایی ملی در بریتانیا به شمار می‌رود، برای اولین بار اکران شد.

این اثر قرار بود که ابتدا در تاریخ ۲۵ دسامبر یعنی ۵ دی ماه در سینماهای ایالات متحده نمایش داده شود که مدتی بعد به دلیل شرایط رخ داده به خاطر ویروس کرونا، استودیو والت دیزنی پیکچرز تصمیم گرفت که این انیمیشن را دقیقا در همان تاریخ، به‌صورت دیجیتالی در سرویس استریم دیزنی پلاس برای مشترکان خود به نمایش درآورد.

بیشتر منتقدانی که این اثر را تماشا کردند، برخی موارد مانند سبک پویانمایی، داستان، صداپیشگی و همچنین موسیقی بسیار زیبای آن را مورد تحسین قرار دادند. سایت متاکریتیک نیز علامت Must-See را به آن داده است که تماشای آن را الزامی اعلام کرده است. از طرف دیگر نیز ۱۹۰ منتقد سایت راتن تومیتوز نیز که این اثر ماجراجویی را تماشا کرده بودند، نظرات مختلف و متفاوتی درباره آن ارائه کردند و امتیاز کلی ۹۷ درصد را برای آن ثبت کرده‌اند.

داستان اصلی انیمیشن Soul (روح) با یک معلم موسیقی سرخورده شروع می‌شود که برای رسیدن به اهداف و آرزوهایی که دارد، شکست خورده است و به جای اینکه به ستاره‌ی جاز تبدیل شود اکنون در حال تربیت تعدادی از شاگردان بی‌استعداد و بی‌علاقه به موسیقی است. ابتدا ببینده تصور می‌کند که داستان تلاش یک مرد سیاه‌پوست برای رسیدن به آرزوهایش را نشان می‌دهد، اما به سرعت مسیر داستان تغییر پیدا می‌کند.

یکی از دستاوردهای این انیمیشن نشان دادن جهان پس از مرگ است. استفاده از داستان‌های فولکلور مذهبی و مفاهیم کتاب‌های آسمانی به صورتی در این داستان قرار گرفته و اجرا شده است که می‌توان تصاویر آن را یکی از جدی‌‌ترین تلاش‌ها برای نشان دادن زندگی پس از مرگ دانست.

انیمیشن Soul (روح)

در این انیمیشن دو شخصیت با هم همسفر می‌شوند. رابطه‌ی روح جو گاردنر (با صداپیشگی جیمی فاکس) و روح کوچک به دنیا نیامده به نام ۲۲ (با صداپیشگی تینا فی) جزئیاتی را نشان می‌دهد که هر لحظه داستان را جذاب‌تر می‌کند. ۲۲ داستان‌های زیادی در مورد زندگی شنیده است. مانند قصه‌هایی از استادان فانی قبلی خود از جورج اورول،‌ مادر ترزا گرفته تا فروید و آبراهام لینکلن،‌ که هیچ‌کدام از این افراد شوق به دنیا آمدن را برای او ایجاد نکردند. در این قسمت انیمیشن شروع به فلسفه‌بافی می‌کند که آیا زندگی ارزش زیستن دارد؟

در میانه‌ی داستان یکی از درخشان‌ترین بخش‌های سینمایی سال در قسمتی که روح جو وارد کالبد یک گربه می‌شود و روح ۲۲ در بدن جو حلول می‌یابد رفم می‌خورد. در این داستان نوع جهان بینی ۲۲ به عنوان فردی که درکی از زندگی روی زمین و احساسات ندارد، در تصاویری سرخوشانه و در ارتباط با انسان نشان داده می‌شود.

در برخی از قسمت‌های انیمیشن Soul چند روح با کشتی رنگارنگ و با لنگری که به شکل نماد صلح است، روح شخصی را که تمام فکر و ذکرش درگیر به دست آوردن پول و مادیات شده است، نجات می‌دهند و او را برای تجربه زندگی واقعی تشویق می‌کنند. در حقیقت هدف اصلی این انیمیشن نیز دعوت به دست کشیدن از آرزوهای بزرگ، جدی نگرفتن جاه‌طلبی‌ها و لذت بردن از زندگی است.

جو نیز تا پایان داستان تصور می‌کند که یک هدف منحصربه‌فرد می‌تواند جرقه‌ای باشد تا ۲۲ را به زمین بفرستند. این یک اشتباه بزرگ است که نشان‌دهنده یک ایدئولوژی رقابتی و بی‌فایده در طول زندگی است. در حقیقت یک رقابت دائمی با خود و دیگران و همچنین تلاش برای شماره یک بودن. پیکسار با انیمیشن Soul (روح) ایده‌هایی مانند هر کس استعداد خاص خودش را دارد، لازم است تلاش کنید تا به خواسته‌هایتان برسید و هدف داشته باشید و برایش بجنگید … و جملات و مفاهیم دیگر مانند آن تلاش می‌کند به مخاطب القا کند در زندگی هدفی وجود ندارد، ‌لذت ببرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.