طلای جهانی در شیب ملایم افزایش قیمت

0

رسانه مدیاتی – در معاملات روز دوشنبه بازار قیمت طلای جهانی به دلیل تاثیر گرفتن از کاهش ارزش دلار از پایین‌ترین رکورد هفت ماه اخیر خود که روز جمعه به آن سقوط کرده بود فاصله گرفت و مقداری افزایش پیدا کرد.

شیب ملایم افزایش قیمت طلای جهانی

طبق گزارش‌های اخیر قیمت هر اونس طلا به منظور تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش به ۱۷۸۳ دلار و ۵۶ سنت رسید. همچنین قیمت معاملات این بازار روز جمعه به ۱۷۵۹ دلار و ۲۹ سنت کاهش کرده بود که پایین‌ترین قیمت از دوم ژوییه به شمار می‌رفت. همچنین در بازار معاملات آینده آمریکا هر اونس طلا با ۰.۴ درصد افزایش، به ۱۷۸۴ دلار و ۴۰ سنت رسید.

هووی لی، اقتصاددان بانک OCBC، اعلام کرد که دلار کاهش پیدا کرده است و این موضوع نیز رشد بازده اوراق خزانه را تا حدودی جبران کرده است. در حال حاضر طلا در موقعیت عجیبی قرار دارد. در حالی که نیاز واضحی به یک پناهگاه امن در برابر تورم وجود دارد اما فضای ریسک‌پذیری طلا را تحت فشار کاهشی قرار داده است.

در حال حاضر دلار در معاملات روز جاری در مقایسه با رقیبان خود کاهش پیدا کرد و طلا را برای خریداران غیرآمریکایی ارزان‌تر کرد. اما به دلیل اینکه بازده اوراق خزانه آمریکا به بالاترین حد در یک سال اخیر صعود کرد و هزینه نگهداری طلا که دارایی بدون بازدهی است را افزایش داد.

علاوه بر لایحه بسته کمک مالی کرونایی ۱.۹ تریلیون دلاری که به نظر می‌رسد تا پایان هفته جاری تصویب شود، فعالان بازار نیز منتظر اظهارات جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا درباره گزارش پولی نیم سالانه در برابر کنگره هستند که از روز سه شنبه شروع می‌شود.

همچنین به گفته لی، رشد بازده اوراق قرضه مانع اصلی برای طلا خواهد بود اما اگر پاول در اظهارات خود به بالا بودن بازده فعلی و تاثیر منفی آن بر بهبود اقتصادی اشاره کند، در آن صورت طلا دوباره روند صعودی خود را به دست خواهد آورد. طبق گزارش‌هایی که رویترز منتشر کرده است بیت کوین که روز جمعه به ارزش بازار یک تریلیون دلار رسیده بود، روز یکشنبه به رکورد بالایی صعود کرد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۱.۱ درصد صعود با ۲۷ دلار و شش سنت معامله شد. بهای هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۸ درصد افزایش به ۱۲۸۳ دلار و ۸۲ سنت رسید. بهای هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با یک درصد افزایش، ۲۴۰۰ دلار و ۹۳ سنت بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.