طلای جهانی اوج گرفت

0

رسانه مدیاتی – قیمت طلا در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی به دلیل تاثیر گرفتن از افت ارزش دلار و عقب‌نشینی بازده اوراق خزانه به بیشترین حد در یک هفته اخیر افزایش پیدا کرد.

طلای جهانی اوج گرفت

طبق گزارش‌های اخیر قیمت هر اونس طلای جهانی به منظور تحویل فوری با ۰.۴ درصد افزایش به ۱۸۱۵ دلار و ۵۲ سنت رسید. بهای معاملات این بازار در ابتدا به ۱۸۱۵ دلار و ۶۳ سنت صعود کرده بود که بیشترین قیمت از ۱۶ فوریه به شمار می‌رفت.

در بازار معاملات آینده آمریکا هر اونس طلا با ۰.۳ درصد افزایش به ۱۸۱۳ دلار و ۵۰ سنت رسید. همچنین بهای معاملات این بازار نیز در شب گذشته با ۱.۷ درصد افزایش در ۱۸۰۸ دلار و ۴۰ سنت بسته شده بود.

در این راستا کایل رودا، تحلیلگر آی جی مارکت اعلام کرد: «یکی از دارایی‌های معدودی که در حال حاضر بیشتر از طلا از چشم افتاده است دلار است و این موضوع تا حد زیادی از قیمت طلا پشتیبانی می‌کند.»

در حال حاضر دلار به پایین‌ترین مقدار در یک ماه اخیر کاهش پیدا کرده است و طلا را نیز برای دارندگان سایر ارزها ساده‌تر کرده است. در این راستا هم‌زمان سرمایه‌گذاران منتظر شنیدن اظهارات جروم پاول رئیس بانک مرکزی آمریکا درباره گزارش پولی نیم سالانه در برابر کنگره هستند که از روز سه‌شنبه شروع می‌شود.»

بازده اوراق خزانه روز دوشنبه از بالاترین رکورد یک سال گذشته عقب‌ نشست و هزینه نگهداری طلا که دارایی بدون بازدهی است را کاهش داد. به همین منظور کایل رودا اعلام کرد: «به نظر می‌رسد که قیمت طلای جهانی کاهشی است و در حال حاضر نشانه‌ای از معکوس شدن آن وجود ندارد مگر اینکه انتظارات تورمی واقعا رشد کند یا بانک مرکزی درباره کنترل منحنی بازده اوراق قرضه صحبت کند.»

رشد قیمت طلا در معاملات روز گذشته به دلیل تاثیر گرفتن از رشد تورم ایجاد شد که باعث سقوط بازارهای سهام جهانی شد. بانک مرکزی اروپا نیز روز دوشنبه اعلام کرد که سیاست‌گذاران از رشد اخیر بازده اوراق قرضه دولتی نگران هستند.

طبق گزارش‌هایی که رویترز منتشر کرده تحلیل‌گران گروه بانکی ANZ با ارائه یادداشتی اعلام کردند: «طلا در دوران پاندمی که سرمایه‌گذاران به دنبال پناهگاه امن دارایی بودند، به خوبی پشتیبانی شد اما اوضاع در حال تغییر کردن است و شروع رشد نرخ‌های بهره نیز باعث می‌شود سرمایه گذاران دوباره به اوراق قرضه علاقمند شوند. با این حال اگر تورم اوج بگیرد، بازده ثابت اوراق قرضه ممکن است به شدت ضعیف شود.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.