اینترنت شبانه؛ بازی سه سر برد

0 9
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اینترنت شبانه قرار است دوباره به بسته‌های اپراتورهای اینترنت ثابت و همراه بازگردد. این خبر بسیاری از کاربران اینترنت را خوشحال می‌کند. در این مطلب به بررسی منافع اینترنت شبانه برای کاربران، اپراتورها و دولت می‌پردازیم.

بازگشت بسته‌های اینترنت شبانه از زبان وزیر ارتباطات

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در همدان از برگشت اینترنت شبانه به بسته‌های اپراتورها خبر داد.

وزیر ارتباطات درباره این موضوع گفت:ارائه این بسته‌ها توسط اپراتورهای تلفن همراه از یک سال گذشته محدود شده بود. دیدگاه برخی از مراجع فرهنگی این بود که بسته های اینترنت شبانه موجب می‌شود دانش‌آموزان و دانشجویان شب بیدار بمانند؛ ما گفتیم اگر اینترنت نباشد با چیز دیگری بیدار می‌مانند و ماهواره می‌بینند.

جهرمی از بازگشت این بسته خبر داد و اعلام کرد: با این وجود، با پیگیری‌های انجام شده ارائه بسته‌های اینترنت شبانه توسط اپراتورهای تلفن همراه از سر گرفته می‌شود.

اینترنت شبانه چه مزایایی دارد؟

شاید برخی از افراد فکر کنند که اینترنت شبانه فقط برای کاربران مفید است و سبب استفاده بیشتر از اینترنت برای آنها می‌شود. در حالی که این بسته‌ها می‌تواند برای دولت و اپراتورها نیز مفید باشد و حتی ارزآوری کند.

در ادامه به بررسی  منافع این نوع اینترنت برای دولت، اپراتورها و کاربران اینترنت می‌پردازیم.

منافع دولت از اینترنت شبانه

دولت به عنوان ارائه دهند خدمات ارتباطی به مردم و تأمین‌کننده اینترنت کشور شناخته می‌شود. دولت از طریق شرکت ارتباطات سیار، اینترنت بین‌الملل را وارد کشور می‌کند و بسترهای شبکه ملی اطلاعات و اتصال مردم به اینترنت را فراهم می‌کند.

از سویی با استفاده از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان ناظر و تنظیم‌کننده بازار (رگولاتوری) شناخته می‌شود.

پس افزایش کیفیت اینترنت، کاهش قیمت تمام‌شده بسته‌های اینترنتی برای کاربران و تقسیم بار شبکه در ساعات شبانه روز می‌تواند نکات مثبت برای دولت شناخته شده و رضایت کاربران اینترنت از آن را فراهم کند.

با ارائه بسته‌های اینترنت شبانه، بار ترافیک دانلود و استفاده کاربران از اینترنت در ساعات مختلف شبانه تقسیم می‌شود.  کاربرانی که از بسته‌های شبانه استفاده می‌کنند میزان مصرف‌شان در روز کم می‌شود. بدین ترتیب ترافیک شبکه در روز که کاربران بسیار بیشتری از شبکه استفاده می‌کنند، تنظیم شده و کیفیت اینترنت افزایش می‌یابد.

از سویی در ساعات شب که مردم بیشتر به استراحت می‌پردازند، با استفاده از بسته‌های اینترنت شبانه، شبکه خالی از استفاده نمی‌ماند. این کار سبب می‌شود که پهنای باند کشور در ساعات پایانی شب و آغاز روز هدر نرود.

با توجه به تنظیم بار ترافیک، فشار روی تجهیزات شبکه کاهش می‌یابد و عمر دستگاه‌ها را بالا می‌برد تا هزینه‌های عمده دولت در این بخش کم شود. این یعنی بودجه نگهداری کشور کم‌تر شده و می‌توان از آن در توسعه استفاده کرد. همچنین به دستگاه‌های خارجی کمتری نیاز است و ارز کمتر از کشور خارج می‌شود.

در بخش دیگر بسته‌هایی که اینترنت شبانه دارند، قیمت به‌صرفه و کمتری پیدا می‌کنند و این امر تا حدودی از فشار اقتصادی به کاربران جلوگیری کرده و رضایت آنها را در بر دارد.

منابع اپراتورها از اینترنت شبانه

اپراتورها نیز با ارائه بسته شبانه می‌توانند بار شبکه خود در طول شبانه‌روز تنظیم کنند. این کار هم سبب بهبود کیفیت خدمات‌شان می‌شود، هم از هدر رفت حجم جلوگیری می‌کند و هم قیمت‌های بهینه که سبب رضایت برخی از مشترکان می‌شود را به همراه دارد.

از سویی منابع تجهیزاتی اپراتورها نیز استفاده بهینه می‌شود و عمرشان افزایش می‌یابد.

با نگاه بازاریابی هم می‌توان به این مسئله نگاه کرد که بسته‌های دارای اینترنت شبانه، جذب مشترکان و تأمین رضایت کاربران قدیمی را در بر دارد که نکته مهمی برای ادامه حیات اقتصادی اپراتورها است.

منافع کاربران از اینترنت شبانه

پیش از این شاهد بودیم که بسته‌های با اینترنت شبانه برای کاربران به‌صرفه‌تر بودند، چون کاربر با پرداخت هزینه یکسان می‌تواند حجم بیشتری را دریافت کند و هزینه هر گیگابایت حجم را برای خود کاهش دهد.

کاربران خانگی که در طول روز در محل کار به سر می‌برند، در طول ایام کاری هفته،شب‌ها از اینترنت خود استفاده می‌کنند که ارائه بسته‌های شبانه با توجه به قیمت کمتر می‌تواند برای آنها بهتر باشد.

افرادی که علاقه به دانلود بازی، فیلم، ویدیوهای آموزشی و مواردی از این قبیل دارند می‌توانند با استفاده از اینترنت شبانه، در طول روز به کارهای روزمره و کم‌حجم اینترنتی بپردازند و دانلودهای خود را برای شب و استفاده از اینترنت شبانه موکول کنند.

بازی سه سر برد

با توجه به تمام موارد بیان شده، به نظر می‌آید بازگشت ارائه بسته‌های اینترنت شبانه توسط اپراتورهای اینترنت ثابت و همراه، می‌تواند برای سه ضلعی دولت، اپراتورها و مردم منفعت داشته باشد و کار بسیار عاقلانه‌ای است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.