دلیل اصلی مشکلات و بی‌ثباتی بورس مشخص شد

0 4
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رسانه مدیاتی – به گفته یکی از کارشناسان بازار سرمایه تورم مهم‌ترین دلیل اصلی مشکلات و بی‌ثباتی بورس است.

دلیل اصلی مشکلات و بی‌ثباتی بورس

علی حیدری کارشناس اقتصادی بورس برای پاسخ به این سوال که آیا بین شاخص سهام و نرخ دلار رابطه‌ای وجود دارد گفت: «در ایران به نام بورس و حتی سهام نداریم. چیزی که اکنون در بازار سرمایه در حال مبادله است مانند بازار حراج است. در حقیقت هر فردی که پول بیشتری پرداخت کند مالک آن سهم خواهد بود.»

حیدری در ادامه گفت: «اگر تصور کنیم شاخصی به نام شاخص سهام داریم رابطه‌ای بین نرخ ارز و شاخص سهام وجود دارد تورم است. از دهه ۵۰ تاکنون به دنبال وجود ضعف در مدیریت اقتصادی، تورم به خوبی خود را در بطن اقتصاد جامعه نشان داده است.»

او ادامه داد: «بیشترین اثرگذاری یا حجم مبادلات در بازاری خود را نشان می‌دهد که از سوی دولت یا نهادهای خاصی حمایت و تعریف شود. به عنوان مثال ارائه یک مصوبه در مجلس می‌تواند نگاه‌ها را به سوی بازاری خاص سوق دهد و در کنار آن تورم نیز سبب گردش مالی زیادی خواهد شد. امسال هم حمایت یک جانبه دولت به لطف تبلیغات صدا و سیما سبب شد که تورم سبب گردش مالی در بازار سهام شود. در حال حاضر نیز به علت تورم سنتی که همواره در اسفند ماه وجود دارد، بازار دلار، سکه و طلا می‌تواند جذابیت زیادی داشته باشد؛ بنابراین تورم، نقطه مشترک و آغازگر جهش هر بازاری است و حاصل ضعف مدیریت اقتصادی دولت هاست.»

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به اینکه چرا با وجود افزایش نرخ دلار در چند ماه گذشته شاخص بورس همچنان نزولی بود، اعلام کرد: «هجوم نقدینگی در بازارهای داخلی سیگنال‌های بالا به بطن جامعه ارائه می‌کند. به همین دلیل بعد از اینکه اکثر سهامداران متوجه حمایت‌های لفظی دولت از بازار سهام شدند، سعی در خروج از بازار سهام کردند و به تبع آن این میزان نقدینگی در بازارهای دیگر خودش را نشان داده و به بازار دلار وارد شد. پس اگر پایان سال نبود این نقدینگی قطعا در سایر بازارها خود نمایی می‌کرد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.