چرا حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی کمتر از میزان اعلام‌شده واریز شد؟

3
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رسانه مدیاتی – سازمان تامین اجتماعی با وجود تبلیغات زیادی که درباره متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی انجام داده است موفق نشده است تا انتظارات آن‌ها در در پرداخت حقوق فروردین ماه جبران کند و پافشاری می‌کند که حداقل حقوق‌ها تغییری نخواهد کرد.

چرا حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی کمتر واریز شد؟

گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد که واریز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی طبق جدول زمان‌بندی حروف الفبا از روز ۲۰ فروردین آغاز شده و در چند روز اخیر آخرین گروه از بازنشستگان حقوق خود را دریافت کردند، اما نتیجه آن چیزی نبود که مسئولان کشور وعده داده بودند.

در این ماه باید دو نوع افزایش روی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اعمال می‌شد. یعنی حقوق این گروه از بازنشستگان هم باید ۳۹ درصد افزایش سالانه داشته باشد و هم طرح متناسب‌سازی با حقوق بازنشستگان کشوری اعمال شود.

با توجه به اظهارات سالاری رئیس سازمان تامین اجتماعی با اعمال این دو افزایش، حداقل حقوق یک بازنشسته‌ حداقل‌بگیری که ۳۰ سال خدمت کرده، با داشتن همسر و دو فرزند چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

سخنگوی دولت نیز این اظهارات سالاری را تایید کرده است با وجود اینکه فقط با اعمال ۳۹ درصد افزایش سالانه حداقل حقوق به ۴٫۳ میلیون تومان می‌رسد. اما در نهایت افزایش از محل متناسب‌سازی چه شد؟

همان طور که از دریافتی‌های بازنشستگان در طول روزهای اخیر برمی‌آید یکی از از این دو نوع افزایش انجام نشده است. اولین واریزی‌ها به صورتی بود که بازنشستگان و فعالان این حوزه متعجب و معترض کرد.

اشکالات واریزی‌ها و احکام جدید تا حدی بود که سازمان تامین اجتماعی دستور بازبینی داد و سپس اعلام کرد که در محاسبات متناسب‌سازی برای کسانی که حداقل‌بگیر نیستند نرم‌افزار دچار ایراداتی شده که مستلزم اصلاح فنی و نرم‌افزاری است.

اما سازمان تامین اجتماعی همچنان روی این موضوع پافشاری می‌کند که حداقل حقوق‌ها تغییری نمی‌کند و فقط حقوق بازنشستگان غیرحداقلی‌بگیر در اردیبهشت افزایش می‌یابد و مابه‌التفاوت آن را در ماه بعد دریافت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: «چرا نمی‌توان احکام بازنشستگان تامین اجتماعی را مشاهده کرد؟»

3 نظرات
 1. بازنشسته تامین اجتماعی می گوید

  باسلام،
  از اول هم هدفشون همین بود، که حقوق حداقل بگیران و ازکارافتادگان کلی که 60درصد از جمعیت بازنشستگان تامین اجتماعی رو تشکیل میدن، در پایین ترین سطح نگه دارن.
  آخه 4200000تومن هم شد حقوق؟ تازه همین چندرغاز رو هم کامل پرداخت نکردن!
  مخصوصا برا ازکارافتادگان کلی که قرار بود بطور کامل و 4200000تومن پرداخت بشه ولی بعد شد 3900000تومن و در دریافتی شد 3700000تومن اونم با حق عائله مندی و حق اولاد و معیشت.و….واقعا که. کی باید به داد حداقل بگیران برسه؟ اصن چرا کانون تامین اجتماعی با حداقل حقوق 4200000تومن موافقت کرد؟ مگه حداقل حقوق بازنشستگان کشوری 4200000تومن شده که برا تامین اجتماعی رو این عدد قرار دادن؟

 2. فرشته می گوید

  چرا نداره؟! خرج سفرهای خودشون و تحفه هاشون برای پسا کرونا رو از کجا باید بیارند؟! از جیب ما حداقل بگیرها…از سروته حقوق ما که چه عرض کنم از حقوق پارسالمون هم کم کردند(متناسب سازی پارسال) تا جیب خودشون پر تر از همیشه بشه!!!

 3. فرشته می گوید

  یه چیز دیگه رو هم بگم …این اشکال نرم افزاری فقط یه فریب بود یعنی وقتی تو حرفهاشون دقت کنی متوجه میشی که پیش خودشون قرار گذاشتن متناسب سازی فقط برای میانه بگیرها باشه…یادمه چند روز پیش یکیشون (احتمالا استان خراسان بود) گفته بود که متناسب سازی به بالا بگیرها و حداقل بگیرها و سخت و زیان آور و از کارافتاده و بازمانده تعلق نمیگیره!!!!…بنابراین این کلک رو زدند که اردیبهشت حقوق میانه بگیرها رو زیاد کنند!!!عجیب نیست؟!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.