روش استخراج ارز چیا | چطور می‌توان با استفاده از هارد رمزارز استخراج کرد؟

0

رسانه مدیاتی – ارز چیا برخلاف بیت کوین و اتریوم از طریق هارد قابل ماین است. ارز چیا ۲۰ دلار ارزش‌گذاری شده است. پروژه‌ی رمزارزی چیا(Chia) به وسیله برام کوهن(Bram Cohen) که ساخت پروتکل بیت تورنت را در کارنامه دارد، توسعه داده شده است.

روش استخراج ارز چیا

تجهیزات و عوامل لازم برای مشارکت در پروژه چیا نسبت به بیت کوین و اتریوم ساده‌تر و ارزان‌تر است و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. چیا به جای استفاده از الگوریتم اثبات کار(PoW)، از الگوریتم اثبات فضای ذخیره‌سازی(Proof of Space) و مدل زمانی(Time model) استفاده می‌کند که با عنوان اختصاری پی.او.اس.تی(PoST) شناخته می‌شود. این الگوریتم به‌جای اتکا بر پردازشگر‌های کامپیوتری برای حل معماهای ریاضی بر فضای ذخیره‌سازی اعضاء شبکه تکیه دارد.

این در حالی است که برخی دیگر از پروژه‌های رمزارزی مانند کاردانود به کمک الگوریتم اثبات سهام(PoS) ایجاد شده‌اند که در آن سپرده‌گذاران وظیفه‌ی حفاظت از شبکه و تایید تراکنش‌ها را بر عهده دارند. علاوه بر این موارد در این روش انرژی کمتری نسبت به الگوریتم اثبات کار مصرف می‌شود اما گفته می‌شود که الگوریتم اثبات فضای ذخیره‌سازی و مدل زمانی بهره‌وری بیشتری در مصرف انرژی دارد.

اثبات فضا یک روش رمزنگاری است که در آن نیز فضای ذخیره سازی به کار نرفته در هارد دیسک کاربران به کار می‌رود. برای اینکه بتوان این روش را به صورت یک الگوریتم اجماع مورد استفاده قرار دارد. فضا به همراه اثبات زمان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

اثبات فضا یک روش رمزنگاری است که در آن فضای ذخیره‌سازی استفاده نشده در هارددیسک کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آن‌که بتوان این روش را به صورت یک الگوریتم اجماع مورد استفاده قرار دارد، اثبات فضا به همراه اثبات زمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت کنندگان در الگوریتم اثبات فضا باید ثابت کنند که فضای ذخیره‌سازی استفاده نشده در هارد درایو خودشان را به شبکه‌ی چیا اختصاص داده‌اند. شرکت‌کنندگان در شبکه‌ی چیا با عنوان «فارمر» شناخته می‌شوند که پلات‌ها(فضای ذخیره‌سازی) خودشان را در رقابت با دیگر فارمرها و برای استخراج بلاک‌های شبکه به مشارکت در شبکه‌ی این پروژه اختصاص می‌دهند.

روش استخراج ارز چیا

تیم توسعه‌دهنده‌ ارز چیا اطمینان دارد که کاربران بدون دلهره از خرید تجهیزاتی که به جز استخراج رمزارز کاربر دیگری ندارند و یا قبض برق بالا به دلیل مصرف انرژی تجهیزات ماینینگ از شبکه‌ی آن‌ها استفاده خواهند کرد.

در این راستا نگرانی‌ها نسبت به تاثیرگذاری ثروتمندان و دولت‌ها در شبکه‌های رمزارزی مبتنی بر الگوریتم‌های اثبات کار و اثبات سهام دلیل ایجاد پروژه‌ی رمزارزی چیا کوین را تشکیل می‌دهد. به نظر می‌رسد که پروژه‌ی رمزارزی چیا تراکنش‌ها را به‌طور امن‌تر و ساده‌تری در مقایسه با سایر شبکه‌های بلاکچینی پردازش می‌کند. مکانیسم اجماع شبکه‌ی چیا مشکل متمرکز بودن هش‌ریت در استخر‌های ماینینگ مبتنی بر الگوریتم اثبات کار و یا تاثیر‌گذاری ثروتمندان در الگوریتم اثبات سهام را برطرف می‌سازد.

از آنجایی که در طول فرآیند پلاتینگ هش‌های ایجاد شده به‌طور پیوسته از روی هارددیسک خوانده می‌شوند، سرعت خواندن اطلاعات از روی هارددیسک نیز اهمیت دارد و در نتیجه درایوهای اس.اس.دی(SSD) نسبت به هارددیسک‌های اچ.دی.دی(HDD) می‌توان گفت تقریبا بهتر هستند.

با این وجود، در فرآیند استخراج ارز چیا کوین هزینه‌ی هارددیسک نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و استفاده از ویژگی رید(اتصال موازی هارددیسک‌ها برای افزایش سرعت) بجای حافظه‌های گران‌قیمت‌تر اس.اس.دی زمان بازگشت سرمایه‌ی اولیه را برای فارمرها کوتاه‌تر خواهد کرد. همچنین برای سرعت بخشیدن به فرآیند پلاتینگ توصیه می‌شود که برای ایجاد فایل‌های موقت از حافظه‌ی اس.اس.دی و برای نگهداری از پلات‌های ایجاد شده از دیسک سخت استفاده شود.

سخت‌افزار لازم برای استخراج چیا

استخراج چیا شامل دو مرحله مختلف به نام‌های «ایجاد پلات یا پلاتینگ» و «فارمینگ» است. در مرحله ایجاد پلات در حقیقت فضای هارد دیسک پُر می‌شود و سپس فضای هارد درایوی که در مرحله‌ی ایجاد پلات پُر شده برای استخراج رمزارز چیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استخراج ارز چیا برخلاف رمزارزهای بزرگی مانند بیت کوین و اتریوم و سایر رمزارزهای مبتنی بر الگوریتم اثبات کار که به دلیل رقابت گسترده در میان ماینرها استخراج آن‌ها با استفاده از پردازنده‌های معمولی غیراقتصادی و بی‌فایده است؛ با استفاده از منابع سخت‌افزاری موجود در کامپیوترهای عادی نیز امکان‌پذیر است. با این وجود، علاقه‌مندان باید فضای ذخیره‌سازی کافی برای ایجاد ونگهداری از پلات‌ها را در اختیار داشته باشند.

در نهایت سرعت تجهیزات ذخیره‌سازی (هارد دیسک و اس.اس.دی) و قدرت پردازنده نقش مهمی در مدت زمان مورد نیاز برای ایجاد پلات‌ها دارد. علاوه بر آن نیز فضای ذخیره‌سازی بیشتر به معنای ایجاد تعداد پلات‌های بیشتر و افزایش درآمد فارمرها است.

به این نکته توجه داشته باشید که قبل از آغاز فارمینگ ارز چیا، تجهیزات ذخیره‌سازی عادی برای فرآیند ایجاد پلات‌ها و خواندن و نوشتن مداوم اطلاعات ساخته نشده‌اند. به همین دلیل برخی از شرکت‌های تولید کننده‌ی این تجهیزات اعلام کرده‌اند که فارمینگ چیا گارانتی این تجهیزات را باطل می‌کند.

بیشتر بخوانید: «ریپل چیست و چرا با بقیه ارزهای دیجیتال متفاوت است؟»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.