نقش آسپرین در پیشگیری از مرگ بیماران کرونایی

0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رسانه مدیاتی – طبق گزارش‌هایی که به تازگی منتشر شده است محققان اعلام کردند که آسپرین  و سایر داروهای ضدالتهاب رایج می توانند از مرگ ناشی از ویروس کرونا جلوگیری کنند.

نقش آسپرین در پیشگیری از مرگ بیماران کرونایی

در این راستا ایمن الکادی، استاد دانشکده داروسازی و علوم دارویی، درباره این موضوع گفت: «بیشتر افراد آلوده به کروناویروس بدون علائم جدی بهبود می‌یابند. با این حال، در بعضی از بیماران التهاب در ریه‌ها ایجاد می‌شود که باعث سرفه و تنگی نفس می‌شود و در تعدادی از افراد التهاب بیش از حد ایجاد می‌شود که می‌تواند منجر به نارسایی عضو و مرگ شود.»

او در ادامه می‌گوید: «مردان، افراد بالای ۶۰ سال و کسانی که دارای اختلالات متابولیکی مانند چاقی و دیابت هستند بیشتر در معرض این التهاب بیش از حد هستند. کرونا می‌تواند در پاسخ ایمنی طبیعی آنها تداخل ایجاد کرده و باعث شود بدن آنها مولکول‌های التهابی بیشتری نسبت به مولکول‌های ضد التهاب تولید کند.»

الکادی افزود: «ایده ما این است که یا از مولکول‌های تقویت کننده التهاب جلوگیری کنیم یا مولکول‌هایی را که دارای اثر ضد التهابی هستند افزایش دهیم و داروهای زیادی در بازار موجود است که این روند را تعدیل می‌کنند.»

او در ادامه اعلام کرد: «به جای تولید ترکیبات جدید برای درمان کرونا، که بسیار هزینه بر هستند، ما می‌توانیم داروهای موجود را مورد استفاده مجدد قرار داده و از آنها برای کاهش یا جلوگیری از التهاب منجر به مرگ و میر استفاده کنیم.»

الکادی در مقاله قبلی هشدار داد که داروهای ضد التهاب در ابتدای ابتلاء به عفونت کووید ۱۹ توصیه نمی‌شوند زیرا می‌توانند توانایی بدن در مبارزه با ویروس را مختل کنند، اما در صورت بروز التهاب بیش از حد ممکن است مفید باشند.

او در ادامه گفت: «این داروها ممکن است عوارض جانبی کمتری نسبت به سایر روش‌های درمانی کووید ۱۹ مانند رمدسیویر و دگزامتازون داشته باشند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.