دانلود و آپلود در فضای اینترنت چه تفاوت‌هایی دارند؟

0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رسانه مدیاتی – ممکن است این سوال که دانلود و آپلود در فضای اینترنت چه تفاوت‌هایی دارند؟ برای شما نیز پیش آمده باشد. در این راستا Download (دانلود) و Upload (آپلود) دو اصطلاح بسیار رایج در انتقال داده‌ها به منظور ذخیره‌سازی آن‌ها است که در محیط اینترنت کاربرد زیادی دارد.

دانلود و آپلود در فضای اینترنت چه تفاوت‌هایی دارند؟

برای بیان این موضوع که دانلود و آپلود در فضای اینترنت چه تفاوت‌هایی دارند؟ ممکن است پاسخ کمی عجیب به نظر برسد. اما شما در محیط‌های لوکال نیز می‌توانید عملیات دالنود و آپلود داشته باشید مثلا شما می‌توانید یک فایل را از روی هارد دیسک خود بر روی دیگر دستگاه های ذخیره سازی آپلود کنید و یا بر عکس ، از روی دستگاه‌های ذخیره‌سازی دیگر مانند فلش مموری هاروی هارد دیسک خود داده ها را دانلود کنید.

در این راستا زمانی که موضوع بحث محیطی مثل اینترنت است داده‌ها در وبسایت ها در پوتال ها قرار میگیرند ، برای عملیاتی مانند تبادل داده‌ها ، نمایش‌ها و ذخیره سازی آن‌ها اصطلاح Upload به کار می‌رود که این کار به کمک یک کامپیوتر متصل به اینترنت انجام می‌شود.

از سوی دیگر زمانی که داده‌ها از محیط اینترنت به کامپیوتر ما بازگشت داده می‌شوند به آن در اصطلاح Download کردن داده‌ها می‌گویند. داده‌ها میتوانند از یک نقطه اتصال به یک نقطه دیگر بازیابی شوند که این بازیابی در اصطلاح Download شدن نیز نام دارد اما بر عکس این کار یعنی انتشار آن Upload کردن داده‌ها نام دارد.

دانلود و آپلود در فضای اینترنت چه تفاوت‌هایی دارند؟

عملیات Upload داده‌ها در نهایت باعث به ذخیره سازی فایل در دستگاه های ذخیره سازی تحت شبکه میزبان وب‌سایت خواهد شد که برای عموم قابل دسترس میباشد. در مقابل، عملیات دانلود کردن داده ها در حالت معمول به صورت پیوسته انجام می‌شود و لزوما یک فایل روی کامپیوتر شما به صورت جداگانه ذخیره نمیشود.این عمل در اصطلاح streaming نام دارد مانند در تماشای ویدیوی آنلاین و یا گوش دادن موسیقی از طریق اینترنت و … نمونه‌هایی از streaming داده‌ها هستند. دانلود موقت و یا streaming به ویژه برای حفظ امنیت قانون کپی رایت داده‌های چندرسانه‌ای مفید است.

در ادامه موضوع دانلود و آپلود در فضای اینترنت چه تفاوت‌هایی دارند؟ می‌توان گفت Downloading به معنای دریافت داده ها از یک سیستم remote به یک سیستم محلی شخصی است. Uploading یا ارسال داده ها بر عکس عملیات Downloading است و به معنای ارسال داده از یک سیستم لوکال به یک سیستم remote در شبکه است. در شبکه های محلی تفاوت بین مفهوم آپلود و دانلود تا حدی تیره و تار به نظر می‌آید؛ زیرا که مبدا و مقصد داده‌ها به وسیله کاربران محلی کنترل می‌شوند.

بیشتر بخوانید: «آموزش اتصال اکانت اینستاگرام به کلاب هاوس»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.