عدم آپدیت ویندوز 11 برای دستگاه‌های قدیمی

0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رسانه مدیاتی – طبق گزار‌ش‌هایی که به تازگی منتشر شده است مایکروسافت آپدیت های ویندوز ۱۱ را برای دستگاه های قدیمی ارائه نمی کند.

عدم آپدیت ویندوز 11 برای دستگاه‌های قدیمی

با توجه به گزار‌ش‌های اخیر این احتمال وجود دارد که مایکروسافت اجازه ندهد ویندوز ۱۱ روی دستگاه‌هایی با پردازنده قدیمی تر نصب شود.

این شرکت در مصاحبه‌ای با نشریه ورج اعلام کرد رایانه‌هایی با CPUهای پشتیبانی نشده نمی‌توانند آپدیت های ویندوز ۱۱ را دریافت کنند و احتمالاً حتی نمی‌توانند آپدیت های امنیتی یا درایوهای جدید را دریافت کنند. به عبارت دیگر کاربر برای ایمن نگه داشتن سیستم‌ها خود مجبور است سخت افزار جدیدتری به کار گیرد.

این شرکت قبلاً اعلام کرده بود به کاربران اجازه می‌دهد ویندوز ۱۱ را روی CPUهای قدیمی تر نصب کنند تا کسب وکارها بتوانند پلتفرم جدید را آزمایش کنند.

البته اقدام مایکروسافت چندان غیر منتظره نیست. این شرکت در صورت ارائه آپدیت‌ها به سخت افزارهای محافظت نشده با چالش‌های قانونی روبرو می‌شود. زیرا مایکروسافت نمی‌خواهد بعداً کاربری ادعا کند از طریق یک وصله به رایانه او نفوذ شده است. از سوی دیگر ممکن است با ارائه آپدیت‌ها کاربران تصور کنند پشتیبانی فنی از محصولات تمام تضمین شده است. در این صورت ممکن است برخی کاربران از شرکت شکایت کنند.

این در حالی است که مایکروسافت مدتی قبل به هزاران مشتری خدمات ابری خود که شامل بزرگترین شرکتهای جهان هستند درباره احتمال اقدام نفوذگران در خواندن، تغییر یا حتی حذف دیتابیس اصلی آنها هشدار داد.

این آسیب پذیری در دیتابیس کاسموس دی بی مایکروسافت آزور قرار دارد. تیم تحقیقاتی شرکت امنیتی ویز کشف کرده که این آسیب پذیری می تواند امکان دسترسی به کلیدهایی را فراهم کند که دسترسی به دیتابیس های هزاران شرکت را کنترل می کنند. ایمی لوتواک، مدیر فناوری شرکت ویز، مدیر فناوری سابق گروه امنیتی ابری مایکروسافت است.

به دلیل این که مایکروسافت خود نمی تواند این کلیدها را تغییر دهد، در ایمیلی به مشتریانش از آنها خواست کلیدهای جدیدی ایجاد کنند. مایکروسافت موافقت کرد به ویز ۴۰ هزار دلار برای یافتن این حفره امنیتی و گزارش آن به مایکروسافت پرداخت کند.

مایکروسافت به رویترز اعلام کرد ما این آسیب پذیری را به سرعت ترمیم کردیم تا مشتریانمان را در امنیت نگه داریم. از محققان امنیتی برای همکاری بر اساس افشای هماهنگ شده آسیب پذیری متشکریم.

در ایمیل مایکروسافت به مشتریانش اعلام شد که هیچ شواهدی از مورد بهره برداری قرار گرفتن این آسیب پذیری وجود ندارد.

این حفره امنیتی چند ماه پس از اخبار امنیتی بد برای مایکروسافت افشا می شود. این شرکت توسط هکرهای تحت حمایت روسیه که به شرکت سولار ویندز رخنه کرده بودند، هک شد. سپس شمار زیادی از هکرها با استفاده از آسیب پذیری که در حال ترمیم بود به سرورهای ایمیل اکسچنج رخنه کردند. وصله امنیتی اخیر برای یک حفره پرینتر که اجازه نفوذ به رایانه را فراهم می کرد، بارها و بارها باید دوباره انجام می شد. یک حفره دیگر اکسچنج باعث شد دولت آمریکا به مشتریان مایکروسافت برای نصب فوری وصله هایی که ماهها پیش منتشر شده بودند، هشدار دهد زیرا هکرهای باج گیر به بهره برداری از آن روی آورده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.