یارانه 450 هزار تومان می‌شود؟

0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رسانه مدیاتی – طبق گزارش‌ها بررسی های انجام شده نشان می دهد که یارانه پنهان دریافتی هر ایرانی در ماه حدود یک میلیون و 350 هزار تومان است.

یارانه 450 هزار تومان می‌شود؟

بررسی های انجام شده نشان می دهد که یارانه پنهان دریافتی هر ایرانی در ماه حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان است. هادی قوامی معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه یارانه پنهان مابه التفاوت قیمت گذاری با قیمت واقعی در اقتصاد کشور است، گفت: «کسری بودجه دولت‌ها که منجر به تورم می شود فشار مضاعفی به دهک‌ های پایین جامعه بوده و کسانی که بیشتر از یارانه‌ ها بهره مند می شوند دهک‌ های بالای جامعه هستند. رقم یارانه پنهان در اقتصاد ایران حدود ۵۰ میلیارد دلار معادل ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان است؛ که سهم هر فرد ایرانی در صورت معمول تنها ۴۵ هزارتومان می باشد. یعنی یک روز یارانه پنهان هر فرد معادل یک ماه یارانه نقدی است. مجموع ماهانه یارانه پنهان برای هر فرد یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان است.»

مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه طی بیانیه ای تشریح کرد: «با توجه به توزیع یارانه‌ ها در بخش‌ های مختلف آثار مثبت و اثربخشی مطلوب و مورد انتظار و قابل قبولی در بهبود سفره مردم، شاخص کلان اقتصادی و بخش تولید دیده نمی ‌شود.»

محسن رضایی در زمان انتخابات رییس جمهوری کشور وعده داد که یارانه‌ها را ۱۰ برابر می ‌کند و ۶۰ میلیون نفر یارانه ۴۵۰ هزار تومانی خواهند گرفت؛ بنابراین امکان مطرح کردن این بحث از طرف معاوناقتصادی رییس جمهور بسیار زیاد است.

علاوه بر این، وزیر کار کابینه دولت رییسی، موافقت خود را با افزایش یارانه ‌ها اعلام کرده است. وزیر کار از روش جدید برای شناسایی مشمولان یارانه گفته است. حجت الله عبدالملکی بیان کرد: قطعا این یارانه ‌ای که الان پرداخت می‌ شود اثر رفاهی ویژه ‌ای ندارد.

جدا از بدنه دولت، در مجلس نیز زمزمه‌ های در حوزه کاهش یا افزایش یارانه‌ ها وجود دارد، نما یندگان مجلس خواهان این هستند که موضوع حذف یارانه‌ ها را به رفراندوم بگذارند.

در بخش یارانه پنهان مستقیم به دهک دهم جامعه حدود ۲۸ هزار میلیارد تومان از یارانه بنزین استفاده کرده اند و کسانیکه در دهک اول قرار دارند ۱ هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان بهره برده اند. یارانه پنهان کشور شامل حدود ۶۰ درصد از تولید ناخالص داخلی سرانه اقتصاد ایران می باشد.

در آخر باید اضافه کرد که هدفمندی یارانه‌ ها به توزیع عدالت در جامعه کمکی نکرده است. یارانه‌ های پنهان و آشکار بیش از بودجه عمومی کشور و معادل ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان در کشور است. یارانه انرژی که به دهک‌ های درآمدی دهم داده می ‌شود ۲۳ برابر یارانه انرژی است که به دهک درآمدی اول داده می ‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.