پیشنهاد 1.7 میلیارد دلاری آمازون برای خرید شرکت iRobot

0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آمازون، بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین دنیا در ادامه‌ی گسترده‌ کردن سبد ابزارهای هوشمند خانگی خود به زودی با پرداخت 1.7 میلیارد دلار شرکت iRobot که در زمینه ساخت جاروهای رباتی فعال است را نقدا خریداری خواهد کرد. این شرکت برای هر سهم از iRobot مبلغ 61 دلار را پرداخت خواهد کرد.

 

جاروهای Roomba علاوه بر پاک‌سازی محیط از آلودگی‌ها اقدام به جمع‌آوری طیف مختلفی از داده‌های مرتبط با مکانی که در آن قرار دارند کرده که این اطلاعات برای شرکت‌های فعال در حوزه ساخت محصولات خانه‌های هوشمند بسیار با ارزش‌اند.

هر چند سود سه ماهه دوم شرکت iRobot به خاطر کاهش تقاضا و لغو سفارشات خرده فروشان در امریکای شمالی، اروپا و همچنین خاورمیانه و افریقا  با کاهشی 30 درصدی مواجه شد، چرا که در این تورم روزافزون همه به فکر خرج هوشمندانه‌تر محتوای جیب خود هستند.

تحلیلگران می‌گویند شرکت‌های ثروتمند حوزه‌ فناوری می‌توانند از این فرصت پیش آمده که در آن شرکت‌های کوچک‌تر برای رشد بیشتر تحت فشار قرار گرفته‌اند استفاده کرده و از ارزش‌گذاری پایین آنها برای ادغام یا تصاحب‌شان استفاده نمایند. آمازون گنجی معادل 37 میلیارد دلار دارد که می‌تواند از طریق آن شرکت‌های کوچک و متوسط متعددی را از آن خود کند.

اگر چه درصد تنوع محصولات در آمازون بالاست و چیزهایی مثل دماسنج‌های هوشمند، ابزارهای امنیتی، صفحات نمایش دیواری هوشمند و … هم در این فروشگاه عرضه می‌شوند اما با این وجود سهم فروش این قبیل دستگاه‌ها درصد ناچیزی از کل فروش آمازون محسوب می‌شوند.

در صورت لفو قرارداد خرید آمازون باید مبلغ جریمه‌ای معادل 94 میلیون دلار به iRobot پرداخت کند. البته بعد از نهایی شدن توافق «کالین انجل» همچنان رئیس اجرایی iRobot باقی خواهند ماند.

البته آمازون یک خرید بسیار بزرگ دیگر هم پیش رو دارد یعنی خرید شرکت One Medical که در زمینه‌ی ارائه‌ی خدمات سلامتی فعال فعال بوده و از این طریق به دنبال مطرح کردن نام خود در حوزه‌ی ارائه سرویس‌های مجازی مرتبط با سلامت کاربران است.

منبع Gadget 360
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.