چرا دوربین‌ تلفن‌های هوشمند تبدیل به جدیدترین ابزار سارقان شده است؟

0 12
زمان مطالعه: 3 دقیقه

شاید تصور کنید با تیره کردن شیشه‌های خودرو که از آن با نام «دودی کردن» یاد می‌شود، امنیت کامل آن را برقرار کرده و دیگر کسی قادر نیست در زمانی که در خودرو نیستید، فضای داخلی آن را بررسی کرده و احیانا اقدام به سرقت نماید. اما خبر بدی برای شما داریم. متاسفانه هر کسی صرفا با استفاده از تلفن‌همراه خود امکان مشاهده فضای داخلی خودروی شما را دارد حتی اگر بالاترین درصد تیرگی را برای شیشه انتخاب کرده باشید. کافی است چنین شخصی لنز دوربین تلفن‌همراه خود را نزدیک شیشه قرار داده و به راحتی تمام محتویات درون خودرو را وارسی نماید.

البته قوانین راهنمایی و رانندگی برای دودی کردن شیشه‌های خودرو چارچوب خاصی در نظر گرفته است که در صورت عدم رعایت آنها جریمه خواهید شد. در کشور ما دودی‌کردن شیشه‌ها بین 35 تا 40 درصد مشکلی ندارد. در حقیقت تا آن حدی مجاز به دودی کردن شیشه‌ها هستید که پلیس قادر به مشاهده سرنشینان خودرو باشد. با این حال بعضی افراد برای افزایش امنیت خودرو ریسک جریمه شدن را قبول کرده و درصد بالایی برای تیرگی شیشه‌ها انتخاب می‌کنند. با این حال همان طور که اشاره شد با وجود دوربین‌های پیشرفته در تلفن‌های همراه این لایه‌ی امنیتی دیگر کاربردی ندارد.

 

برای درک بهتر مساله ابتدا تصویر زیر را تماشا کنید:

 

حال تصویر بالا را با این تصویر که در آن دوربین تلفن‌همراه روی شیشه قرار گرفته مقایسه کنید:

 

 

 

تفاوت کاملا مشهود است! همان طور که در قسمت سمت راست تصویر مشاهده می‌کنید بعد از باز کردن اپلیکیشن دوربین فضای داخلی خودرو به بهترین شکل ممکن قابل مشاهده است.

اگر چه شرکت‌های سازنده تلفن‌همراه روز به روز سعی در ارتقای هر چه بیشتر کلیه قطعات به کار رفته در محصولات خود دارند اما در این میان ممکن است کاربردهای نادرست این قابلیت‌ها مشکلاتی برای شهروندان ایجاد کند. شما هرگز از زبان یک سازنده‌ تلفن‌همراه این جمله را نخواهید شنید که:«امکان مشاهده‌ی تمام چیزهایی که مالک یک خودرو پشت شیشه‌های دودی پنهان کرده است! بررسی فضای داخلی خودرو با اشعه ایکس! جدیدترین قابلیت تلفن همراه …».

برای مشاهده فضای خودرو از پشت شیشه‌های دودی نیازی به عکس گرفتن یا فیلمبرداری کردن نیست، فقط کافی است اپ دوربین را باز کنید. تفاوتی ندارد این کار را در روز یا در شب انجام دهید.

اما چرا این اتفاق می‌افتد؟ پاسخ مربوط به یک مساله‌ی ساده فیزیک است: هنگامی که سعی می‌کنید فضایی که پشت یک شیشه دودی قرار دارد را مشاهده کنید، آن سمتی که نور پیرامونی کمتری دارد قادر به مشاهده سمتی است که نور پیرامونی بیشتری دارد. زمانی که دوربین تلفن‌همراه را روی شیشه قرار می‌دهید، این فاصله حذف شده و آن سمتی که دوربین تلفن‌همراه در آن قرار گرفته عملا تبدیل به سمتی می‌شود که نور کمتری دارد؛ از این رو به راحتی قادر به مشاهده محتویات داخل خودرو که نور پیرامونی بیشتری دارد خواهید بود.

با توجه به این نکته اکیدا توصیه می‌کنیم حتی در صورت قفل کردن خودرو و فعال کردن دزدگیر به هیچ عنوان هیچ شئی با ارزشی را در آن جا نگذارید. چرا که وجود اشیا با ارزش بهترین بهانه برای تحریک سارقان به منظور آسیب به خودرو و سرقت اموال شماست.

منبع Phone Arena
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.