ویندوز سرور چیست؛ ۴ ویژگی مهم آن

0 6
زمان مطالعه: 4 دقیقه

ویندوز سرور چیست. ویندوز سرور یک سیستم عامل مایکروسافت است که برای نیازهای تجاری ساخته و طراحی شده است.

در حالی که ویندوز سرور شبیه نسخه های خانگی ویندوز به صورت گرافیکی است ، فاقد بسیاری از برنامه های مصرف کننده همراه مانند Cortana یا Edge است. در عوض ، ویندوز سرور ابزارهای مورد نیاز مدیران را دارد.در این مقاله به شما خواهیم گفت ویندوز سرور چیست و در ادامه با ویژگی‌های آن آشنا خواهیم شد.

ویندوز سرور (Windows Server) چیست؟

ویندوز سرور (Windows Server) چیست؟

ویندوز سرور نسخه ای از ویندوز است که برای تأمین نیازهای تجاری و خرید سرور مجازی ساخته شده و طراحی شده است. از نظر ظاهری و نامگذاری ، ویندوز سرور شبیه به نسخه های ویندوز طراحی شده برای استفاده روزمره است ، مانند ویندوز 10. این با طراحی است ، زیرا هر نسخه ویندوز سرور با نسخه ویندوز مطابقت دارد و هر دو سیستم عامل دارای یک کد یکسان هستند. به عنوان مثال ، ویندوز سرور 2019 با ویندوز 10 مطابقت دارد.

ویندوز سرور برای مصارف تجارتی و خاص سرور اختصاصی طراحی شده است. ویندوز سرور از ابزارهای مورد نیاز برای اجازه دادن به مدیران برای کنترل بهتر شبکه‌ها و ذخیره داده‌ها و همچنین داشتن عملکردهای اداری برای مدیریت کنترل دسترسی استفاده میکند.

ویندوز سرور (Windows Server) در نسخه های سه نسخه ارائه میشود که هر یک متناسب با یک مورد استفاده تجاری متفاوت است:

  • Windows Server Datacenter ، که در درجه اول روی مراکز ابر یا داده متمرکز است و مجازی هستند
  • Windows Server Essentials ، که برای مدیریت SMBS 25 کاربر یا کمتر و 50 دستگاه در نظر گرفته شده است
  • ویندوز سرور استاندارد ، که برای محیط هایی است که به صورت فیزیکی یا فقط تا حدودی مجازی هستند.

برخی از انواع تجاری که باید از ویندوز سرور استفاده کنند عبارتند از:

مشاغل مربوط به امنیت: مشاغل مربوط به مقادیر زیادی از اطلاعات حساس ممکن است دریابند که ویندوز سرور مناسب است. بین پشتیبانی مشتری مایکروسافت و ویژگی های امنیتی جدید ویندوز سرور ، ویندوز سرور ممکن است یکی از امن ترین گزینه های سرور باشد. با این وجود ، کاربران هنوز باید برای بهبود امنیت سایبری اقدامات لازم را انجام دهند و به طور کامل به ویژگی های امنیتی داخلی اعتماد نکنند.

مشاغل بدون تجربه فنی زیادی: تنظیم سرور با خیال راحت و مؤثر بدون تجربه لازم آسان نیست. برای مشاغل بدون تیم IT اختصاصی ، ویندوز سرور ممکن است بهترین گزینه باشد ، زیرا GUI شبیه به نسخه های خانگی ویندوز است. علاوه بر این ، پشتیبانی مشتری مایکروسافت می‌تواند در نصب و راه اندازی کمک کند.

مشاغل با تکیه بر سایر برنامه ها و خدمات مایکروسافت: برای مشاغل که به دنبال یک محیط فناوری واحد هستند ، ویندوز سرور انتخاب طبیعی است.

مشاغل با داده های زیاد: برای مشاغل علاقمند به میزبانی محیط ابر خود یا رسیدگی به مقادیر زیادی از داده ها ، ویندوز سرور دیتاسنتر یک انتخاب طبیعی است. این امر به ویژه در مورد مشاغل مورد استفاده یا علاقه مند به استفاده از آن ، لاجورد مایکروسافت برای محیط های ابری خود اتفاق می‌افتد.

ویژگی های آن

1- فشرده سازی Storage Replica برای انتقال داده

از طرف سخت افزاری ، ویندوز سرور بسیار توانمندتر از نسخه Home Windows Edition است. ویندوز سرور با توجه به ضرورت نیاز به پشتیبانی از یک شبکه بزرگتر و همچنین اجرای بسیاری از ماشین های مجازی ، به طور قابل توجهی از سخت افزار بیشتری نسبت به نسخه های خانگی پشتیبانی میکند. ویندوز سرور میتواند حداکثر 24 ترابایت رم و 64 سوکت CPU را در مقایسه با پشتیبانی حداکثر نسخه های خانگی برای 2 ترابایت رم و دو سوکت CPU پشتیبانی کند.

2- استقرار از Azure Marketplace در Azure Stack HCI با قابلیت Arc

در حالی که ویندوز سرور فاقد بسیاری از نرم افزارهای تجاری است که از آنها در نسخه های خانگی ویندوز استفاده میکند ، در عوض از طیف گسترده ای از نرم افزار شرکت های تجاری پشتیبانی میکند یا از آن پشتیبانی میکند. به عنوان مثال ، Windows Server میتواند از Active Directory پشتیبانی کند ، که یک سرویس کلیدی مدیریت کاربر است که به سرور اجازه میدهد تا تأیید هویت کاربر و کنترل دسترسی را ارائه دهد. به همین ترتیب ، ویندوز سرور از DHCP پشتیبانی میکند ، که به سرور امکان میدهد آدرس های IP را به هر دستگاه موجود در شبکه اختصاص دهد و همچنین امکان استقرار از Azure Marketplace در Azure Stack HCI با قابلیت Arc را میدهد.

3- سرور با هسته امن

Windows Server Core یک گزینه نصب حداقل برای سیستم عامل Windows Server (OS) است که دارای GUI نیست و فقط شامل اجزای مورد نیاز برای انجام نقش های سرور و اجرای برنامه‌ها است. Windows Server Security لایه هایی از محافظت در سیستم عامل را برای محافظت در برابر نقض امنیتی ، کمک به مسدود کردن حملات مخرب و تقویت امنیت ماشین های مجازی ، برنامه‌ها و داده های شما فراهم میکند.

4- اتصال ایمن

مهمترین مزیت استفاده از ویندوز سرور امنیت است. ویندوز سرور امنیت عالی را فراهم میکند و در بیشتر موارد قابل استفاده است. هر وب سایتی که میخواهید میزبان آن باشید ، به اتصال اینترنتی نیاز دارد که با استفاده از سرور هدایت میشود. بنابراین هرکسی که سعی در دسترسی به سایت شما دارد میتواند اطمینان حاصل کند که سایت شما ایمن است و داده های شما ایمن است.

نتیجه گیری

ویندوز سرور یک سیستم عامل کاملاً توانمند و پشتیبانی شده است. با این حال ، بسته به نیازهای تجاری و معماری شبکه موجود ، ویندوز سرور ممکن است برای هر کسب وکاری ایده آل باشد. عواملی مانند هزینه نیز ممکن است نقش مهمی در تعیین اینکه آیا ویندوز سرور مناسب برای یک تجارت است ، داشته باشند. با این گفته بیشتر مشاغل مییابند که ویندوز سرور نیازهای خود را به طور موثر پر میکند. با این حال ، برخی از مشاغل بیش از سایرین از استفاده از سرور ویندوز بهره مند میشوند. جهت اطلاعات بیشتر میتوانید با متخصصین وب رمز تماس حاصل نمایید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.