سقوط ارزش دلار در مقابل ارزهای مهم

0

رسانه مدیاتی – با وجود احتمال معرفی واکسن کرونا ارزش دلار رو به کاهش رفته است تا جایی که اعلام شد یورو پس از هشت سال به پراستفاده‌ترین ارز در تراکنش‌های بین‌المللی تبدیل شده و جای دلار را گرفته است.

سقوط ارزش دلار در مقابل ارزهای مهم

یورو برای آخرین بار در فوریه سال ۲۰۱۳ به پراستفاده‌ترین ارز در تراکنش‌های بین‌المللی بانکی معرفی شده بود. در ماه اکتبر نیز حدود ۳۷.۸ درصد تراکنش‌های انجام‌شده را به خود اختصاص داده بود. این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل با شش درصد افزایش روبه‌رو شده است. از طرفی سهم دلار از تراکنش‌های سوییفت با کاهش ۴.۶ درصدی به ۳۷.۶۴ درصد رسیده است.

کشور چین نیز یکی از بزرگترین استقراض‌های یورویی در سال‌‌های اخیر را انجام داده است. تا حدی که خبرگزاری دولتی شین هوا به صورت رسمی اعلام کرد که این کشور پنج میلیارد یورو اوراق قرضه صادر کرده است. در این میان ۷۵۰ میلیون یورو اوراق قرضع پنج ساله، دومیلیارد یورور اوراق قرضه ۱۰ ساله و سایر آن‌ها نیز اوراق قرضه ۱۵ ساله بوده است.

طبق آماری که اعلام شده است تعداد متقاضیان برای دریافت مزایای بیکاری در آمریکا تا نیمه ماه نوامبر به ۷۴۲ هزار نفر رسیده است. این آمار نسبت به هفته قبل رشد ۳۳ هزار نفری داشته است. این اولین باز است که تعداد متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در مدت یک ماه اخیر افزایش پیدا کرده است. در نهایت این مسئله می‌تواند روند کلی کاهش نرخ بیکاری در آمریکا را متوقف کند. با این وجود نرخ بیکاری در کشور آمریکا به دلیل کاهش‌هایی که در ما‌ه‌های اخیر داشته است هنوز هم از سطح چهار درصدی ثبت شده است و با قبل از شروع پاندمی کرونا فاصله زیادی دارد.

یکی از خبرهای بد برای بانک مرکزی اروپا این است که مرکز اروپا اعلام کرده است متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر بدون تغییر نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به منفی ۰.۳ درصد رسید که این نرخ تورم هنوز در فاصله زیادی از سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه باقی مانده است. علاوه بر آن میزان متوسط نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به ه اکتبر در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۰.۳ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۱ درصد کمتر از رقم ثبت شده ماه قبل بوده است. این مساله بدان معناست که صرف صدها میلیارد یورو هنوز نتوانسته است تقاضا را به سطح قبل از بحران کرونا بازگرداند.

  برای شروع سرمایه‌گذاری در بورس به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.