پیامدهای ناگواری که اضافه وزن در مبتلایان به کرونا ایجاد می‌کند

0

رسانه مدیاتی – به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اضافه وزن یکی از عوامل بروز پیامدهای ناگوار در مبتلایان به ویروس کرونا است.

پیامدهای اضافه وزن با ابتلا به کرونا

دکتر تیرنگ نیستانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره وجود معضل چاقی در بیشتر کشورهای جهان و در بیشتر زیرگروه‌های جمعیتی اعلام کرد که اضافه وزن فقط به دلیل مصرف ماده غذایی خاصی نیست. برای مثال تصور اینکه خوردن نان باعث چاقی می‌شود اشتباه است.

به بیان ساده‌تر الگوی غذایی در کشورهای مختلف متفاوت است. به همین منظور وضعیت اقتصادی و فرهنگی در برخی از گروه‌های جمعیتی مصرف مواد غذایی ضروری امکان پذیر نیست و این موضوع می‌تواند مشوقی برای اضافه وزن باشد.

نیسانی با بیان تجربه‌های خود از خدمات‌دهی دوران کرونا افزود: «بروز پیامدهای ناگوار و وخامت حال بیماران کرونایی که اضافه وزن دارند بیشتر است. در حقیقت جمع شدن چربی‌ها در بدن با هر نوع توزیعی که باشد باعث التهاب فراگیر یا سیستمیک می‌شود. به عبارت دیگر چربی اضافه در بدن التهاب ایجاد می‌کند و  همچنین بسیاری از مشکلات ناشی از ویروس کرونا طبق آسیب شناس‌‌ها، زمینه التهابی دارند. به همین منظور احتمال وخامت حال در افراد چاق با ابتلا به ویروس کرونا بیشتر می‌شود.»

وی نوع توزیع چربی بدن را نیز یکی دیگر از نکات مهم اعلام کرد و گفت: «زمانی که چربی زیادی دور شکم جمع می‌شود، فرد به درستی نمی‌تواند نفس بکشد. به همین منظور نیز میزان منوکسید کربن خون در افرادی که وزن بالا و شکم بزرگ دارند بیشتر از افراد عادی است. این مسئله باعث می‌شود که این افراد خواب‌آلودتر باشند که این موضوع برای افرادی که دچار عفونت تنفسی می‌شوند خوب نخواهد بود. علاوه بر این موارد موضوع کارایی داروها در افراد با وزن بالا نسبت به افراد با وزن معمول را از دیگر مسائل قابل تامل در این بحث است.»

نیسانی با اشاره به پبامدهای ناگوار افزایش وزن، به‌ویژه افزایش توده در محیط دور شکم در افراد مبتلا به کرونا گفت: «این مسئله طبیعی است که افراد به دلیل قرنطینه و خانه‌نشینی، به‌ویژه در افرادی که قبل از شیوع کرونا فعالیت داشتند دچار افسردگی شوند. این افراد مدام تلاش می‌کنند تا وقت خود را پر کنند و اعصاب خود را راحت کنند. آن‌ها بسیاری مواقع این کار را با سر زدن به یخچال و خوردن مواد غذایی که هیچ ارتباطی هم به وضع گرسنگی آنها ندارد، انجام می‌دهند. این موضوع باعث چاقی وزن می‌شود. این افراد باید تلاش کنند در خانه ورزش کنند و تحرک داشته باشند. با این کار از اضافه وزن جلوگیری می‌کنند و روحیه بهتری دارند.»

  عوارض احتمالی واکسن کرونا فایزر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.