تزریق واکسن آستارازنکا برای افراد بالای 60 سال متوقف شد

0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رسانه مدیاتی – طبق گزارش‌های اخیر کارگروه کووید – ۱۹ وابسته به نهاد نظارت دارویی اتحادیه اروپا، به دنبال افزایش نگرانی‌ها درباره لخته شدن خون، روز یکشنبه درخواست توقف تزریق واکسن کرونای آسترازنکا به افراد بالای ۶۰ سال را ارائه کرده است.

تزریق واکسن آستارازنکا برای افراد بالای 60 سال متوقف شد

گزار‌ش‌های رویترز نشان می‌دهد با وجود اینکه سازمان نظارت دارویی اروپا واکسن آسترازنکا را برای همه گروه های سنی مطمئن اعلام کرده است اما چند کشور عضو اتحادیه اروپا به علت پیدا شدن موارد کمیاب لختگی خون بیشتر در میان جوانان، کاربرد آن را برای افراد پائین تر از سن به خصوصی متوقف و برای ۵۰ تا ۶۵ سالگان و سالمندان محدود کرده اند.

در این راستا مارکو کاوالری رئیس کارگروه کووید ۱۹ اتحادیه اروپا به روزنامه ایتالیایی لا استامپا اعلام کرد که موضع ما در چارچوب پاندمی این بود که نسبت خطر  و فایده این واکسن برای همه گروه های سنی، همچنان خوب و مناسب بوده است. اما با توجه به کاهش موارد ابتلا به ویروس کرونا و قرار گرفتن شمار کمتری از جمعیت جوان در معرض خطرات مرتبط با بیماری کرونا، بهتر است که برای این گروه سنی واکسن هایی بر پایه ام آر ان ای مانند مدرنا و فایزر – بیونتک استفاده شود.

کاوالری در باره ترجیح خودداری از تزریق واکسن آسترازنکا به افراد بالای ۶۰ سال نیز اعلام کرد: «تعداد زیادی از کشورها ماند فرانسه و آلمان با توجه به فراوانی بیشتر واکسن های برپایه ام آر ان ای، این طرح را بررسی می‌کنند.»

دولت ایتالیا به دنبال مرگ نوجوانی به علت شکل کمیابی از لختگی خون پس از دریافت این واکسن، روز جمعه اعلام کرد که کاربرد آن را برای افراد بالاتر از ۶۰ ساله محدود خواهد کرد.

همچنین ایتالیا در ماه مارس مانند بسیاری از کشورهای اروپایی به علت نگرانی در باره مشکلات کمیاب لخته شدن خون، به مدت کوتاهی تزریق واکسن آسترازنکا را متوقف کرد، اما در ماه پس از آن با توصیه کاربرد ترجیحی آن برای افراد بالاتر از ۶۰ ساله و پس از آنکه مزایا و منافع آن را بیشتر از خطرات دانست، کاربرد آن را دوباره شروع کرد.

بیشتر بخوانید: «ضرورت استفاده دو ماسک روی هم | سرماخوردگی سبک را جدی بگیرید»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.