سقوط اپل از جایگاه ارزشمندترین شرکت جهان

0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رسانه مدیاتی – گزارش‌هایی که به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد غول نفتی آرامکوی سعودی روز چهارشنبه از اپل به عنوان ارزشمندترین شرکت جهان پیشی گرفت.

سقوط اپل از جایگاه ارزشمندترین شرکت جهان

اطلاعات “فکت سِت” نشان داد ارزش بازار آرامکو روز چهارشنبه به ۲.۴۳ تریلیون دلار رسید. ارزش بازار اپل که با سقوط بیش از پنج درصدی سهامش در معاملات روز چهارشنبه بازار آمریکا روبرو شد، اکنون ۲.۳۷ تریلیون دلار است.

سهام و قیمت انرژی رو به رشد بوده و همزمان، سرمایه گذاران، سهام صنایع مختلف از جمله انرژی را به دلیل نگرانی از وخامت شرایط اقتصادی، می‌فروشند. ارزش سهام اپل از رکورد ۱۸۲.۹۴ دلار در چهارم ژانویه، حدود ۲۰ درصد نزول کرده است.

همان طور که گفته شد گزارش‌هایی که به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد غول نفتی آرامکوی سعودی روز چهارشنبه از اپل به عنوان ارزشمندترین شرکت جهان پیشی گرفت. این اقدام در واقع سمبولیک است اما نشان می‌دهد بازارها در شرایطی که اقتصاد جهانی با افزایش نرخهای بهره، تورم و مشکلات زنجیره تامین دست و پنجه نرم می کند، چگونه تغییر می‌کنند.

ارزش سهام آرامکو از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون بیش از ۲۷ درصد صعود کرده است. این غول نفتی در مارس گزارش کرد سودش در کل سال مالی گذشته تحت تاثیر افزایش قیمت‌های نفت، بیش از دو برابر شد.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، اپل در سال ۲۰۲۰ از آرامکو به عنوان ارزشمندترین شرکت جهان سبقت گرفته بود.

این در حالی است که مدتی قبل در پی ارائه گزارشی در قالب یک تماس کنفرانسی از سوی مدیران اپل که در آن درباره این وضعیت اطلاع رسانی کردند سهام اپل 2.2% در بازار بورس نیویورک (NYSE) افت کرد.

البته احتمالاً خود اپل ضربه بزرگی از این افت فروش در سه‌ماه سوم سال مالی نخواهد خورد. چرا که به هر حال رکورد فروش اپل در سه‌ماهه دوم امسال شکسته شد. مجموع سود این شرکت 25 میلیارد دلار بوده است، در حالی که تحلیلگران پیشبینی می‌کردند که این رقم تنها 23 میلیارد دلار باشد.

با این حال ممکن است نقصان در زنجیره تامین، که تا حدودی ناشی از جنبه روسیه و اوکراین و تا حدودی هم شیوع کرونا در چین بوده است، باعث افزایش هزینه برای محصولات مصرفی جدیدی شود که انتظار می‌رود در اواخر سال میلادی جاری عرضه شوند. روال معمول این بوده است که دستگاه‌های جدید آیفون و گجت‌های پوشیدنی اپل واچ عموماٌ با پردازنده‌های جدید عرضه می‌شوند، که خود این کار نیازمند جریان باثبات تامین نیمه‌هادی‌ها برای تولید است.

در صورتی که مشکل فعلی پا برجا بماند احتمالاً اپل ناچار به تغییراتی در روندهای خود خواهد شد. مینگ-چی کئو، تحلیلگر امور اپل، پیشبینی کرده است که مدل‌های جدید آیفون 14 ممکن است با همان پردازنده A15 که نخستین بار در سال 2021 برای آیفون 13 ارائه شد عرضه شوند.

با این حال، وبسایت MacRumors در 28 آوریل گزارش داد که تیم کوک، مدیرعامل اپل، گفته است که بخش عمده کمبود اخیر در نیمه‌هادی‌ها ناشی از مشکلات حمل‌ونقلی در کوریدور شانگهای بوده است؛ این مسیر دریایی بندرهای شانگهای را به بندرهای لوس‌آنجلس متصل می‌کند. اگر این خبر صحبت باشد بدان معناست که جریان پایدار سیلیکون مورد نیاز برای تولید چیپ‌های جدید هم‌اکنون تامین شده و فقط نیاز به مسیرهای حمل‌ونقل جدید دارد.

بیشتر بخوانید: «تولیدکنندگان محتوا می‌توانند از ویدیوهای کوتاه در فیس بوک درآمد کسب کنند»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.