ریزش 25 هزار واحدی شاخص بورس تهران

0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رسانه مدیاتی – گزارش‌هایی که به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد امروز همه شاخص‌های بازار سرمایه نزولی بودند و شاخص کل بورس بیش از ۲۵ هزار واحد کاهش یافت.

ریزش 25 هزار واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس امروز با ۲۵ هزار و ۱۰ واحد نزول تا رقم یک میلیون و ۵۵۷ هزار واحد کاهش یافت. شاخص کل با معیار هم وزن هم ۸۷۳۲ واحد کاهش یافت و در رقم ۴۳۲ هزار و ۷۷۳ واحد ایستاد. در این بازار ۶۲۵ هزار معامله به ارزش ۶۲ هزار و ۲۵ میلیارد ریال انجام شد.

معدنی و صنعتی چادرملو، سرمایه گذاری تامین اجتماعی، معدنی و صنعتی گلگهر، فولاد مبارکه اصفهان، گسترش نفت و گاز پارسیان، ایران خودرو و پالایش نفت تهران نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی بورس گذاشتند.

در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس با ۲۴۳ واحد کاهش در رقم ۲۱ هزار و ۳۱۷ واحد ایستاد. در این بازار ۴۵۵ هزار معامله به ارزش ۱۵۴۸ میلیارد ریال انجام شد.

فولاد هرمزگان جنوب، سرمایه گذاری صبا تامین، پلیمر آریاساسول، پتروشیمی تندگویان، صنعتی مینو و فرابورس ایران نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند و در مقابل سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات بیشترین تاثیر مثبت را روی این بازار داشت.

شریعتی تحلیلگر بازار سرمایه با تاکید بر اینکه تحریم‌هایی که علیه روسیه وضع شد خارج از انتظار بود، گفت: «با وجود پالس مثبتی که از سوی روسیه برای اتمام جنگ آمده است، تحریم ها و شرایطی که در جهان شکل گرفته کوتاه مدت نیست. طبق براوردها حتی اگر جنگ تمام شود عدم توازن تا ۱۸ ماه در بازار جهانی باقی می ماند. ممکن است تا مدت‌ها در بسیاری از محصولات دنیا مخصوصا نفت کمبود عرضه و مازاد تقاضا وجود داشته باشد.»

شریعتی با بیان اینکه بازار سرمایه از بازار جهانی تاثیر پذیرفته است، عنوان کرد: «این تاثیر را می‌توان در رشد صنعت اوره و یا هلدینگ های پالایشی و پتروشیمی به خوبی مشاهده کرد. از طرف دیگر مذاکرات سیاسی و توافق هسته‌ای به درازا کشیده شده و مذاکرات هنوز به صورت غیرمستقیم در جریان است. رشد دلار از ۲۵ هزار تومان تا نزدیک ۲۷ هزار تومان متاثر از همین موضوع است. ذهنیت بازار این است که توافق صورت می‌گیرد، پول های بلوکه شده ایران آزاد می‌شود و صادرات نفت به ۲.۵ میلیون بشکه نفت در روز می‌رسد. بازار به این درک رسیده است که به توافق رسید به مذاکرات به نفعش است.»

وی ادامه داد: «همچنین نزدیک فصل مجامع هستیم، دی پی اس ها از قیمت سهم ها کم می شود و سرمایه گذاران باید به این موضوع اهمیت دهند. اگر حجم معاملات خرد ۹۰۰۰ میلیارد تومان باید میتوان گفت خون در رگ های بازار در جریان است اما اگر حجم معاملات به کمتر از ۳۰۰۰ میلیارد تومان برسد در بازار رکود رخ میدهد. بین سه تا پنج هزار میلیارد تومان نیز دوره خنثی بازار محسوب میشود.»

بیشتر بخوانید: «تولیدکنندگان محتوا می‌توانند از ویدیوهای کوتاه در فیس بوک درآمد کسب کنند»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.