امکان خرید سهام تپسی برای تمام افراد و موفقیت سهام استارت‌آپ‌ها

تپسی: عرضه سهام تپسی به سهامداران حرفه‌ای اجحاف در حق تپسی بود

0 12
زمان مطالعه: 2 دقیقه

فرابورس در اطلاعیه‌ای از رفع محدودیت معاملات تپسی خبر داد. بر این ‌اساس، اکنون خرید سهام تپسی برای تمامی افرادی که کد بورسی دارند امکان‌پذیر شده‌است. پیش از این، تنها سهام‌دارهای حرفه‌ای می‌توانستند سهم تپسی را خرید و فروش کنند.

امیرپرویز فرزان معاون مالی اقتصادی تپسی در ارتباط با عرضه عمومی سهام تپسی گفت:

در ابتدا سهام تپسی فقط به صندوق‌ها و سهامداران حرفه‌ای عرضه شد و تنها آنها بودند که می‌توانستند سهام تپسی را خرید و فروش کنند و این در واقع اجحاف در حق تپسی و یکی از موانع مهم بورسی شدن استارت آپ‌ها بود.

اما در ادامه تپسی با شفافیت و افشای اطلاعات به بازار سرمایه و در اختیار نهادن آنها در سایت‌هایی مثل کدال توانست اعتماد اهالی بازار سرمایه را جلب کند و از طرف دیگر توانست به تمام تعهداتی که در بودجه و امیدنامه‌ای که به بورس و فرابورس عرضه کرده بود عمل کند. به همین دلیل پس از گذشت مدتی تصمیم‌گیران بازار سرمایه به این نتیجه رسیدند که ریسک تپسی با دیگر شرکت‌های حاضر در بورس تفاوتی ندارد و تصمیم گرفتند از ۲۱ دی ماه معاملات تپسی را برای عموم باز کنند.

از شنبه 24 دی ماه به طور عملی خرید و فروش سهام تپسی برای عموم باز شد. تپسی صف خرید قدرتمندی داشت و این نمایانگر پان بود که تپسی یکی از سهم‌هایی است که شانس خوبی در بازار سرمایه دارد و اهالی سرمایه به خوبی در حال رصد آن هستند.

فرزان معتقد است اگرچه بورس چندین ماه اوضاع خوبی نداشته، اما موضوع تپسی کمی متفاوت از کل بازار است. او در این باره می‌گوید: اوضاع بی‌ثبات بازار و محدودیتی که روی سهم تپسی وجود داشت باعث شده بود نقدشوندگی سهم تپسی پایین باشد و سرمایه‌های بزرگ وارد تپسی نشوند. به همین خاطر باید گذشته سهم تپسی را از کل بازار سرمایه تفکیک کنیم. در صورتی که همین معاملات چند روز گذشته نشان داد بازار سرمایه به خوبی تپسی را رصد کرده و آن را سهمی با ارزش ارزیابی کرده است.

به عقیده فرزان وقتی از یک بازار کارآمد صحبت می‌کنیم زمانی است که حداقل ۵۰۰ یا ۶۰۰ هزار نفر بتوانند آن سهم را معامله کنند. او بر این باور است وقتی به طور کل بیست هزار سهامدار مشمول عنوان سهامدار حرفه‌ای هستند و در شرایطی که کمتر از نیم درصد آنها وارد سهم تپسی شده‌اند، یعنی این معاملات غیر منطقی است و همین موضوع باعث شده بود سرمایه‌های بزرگ وارد سهم نشود. اما حالا خوشبختانه بازار سرمایه پذیرفته که محدودیت سهامدار حرفه‌ای برداشته شود و تپسی هم مثل سایر سهم‌ها بتواند در بازار سرمایه معامله شود.

فرزان به طور کل این روند را مثبت ارزیابی کرد و گفت: به نظرم تپسی سهامی بنیادی بود و عملا عرضه به سهامداران حرفه‌ای اجحاف در حق تپسی بود. خوشبختانه بازار سرمایه و تصمیم‌گیرندگان به موقع این نتیجه رسیدند که این سهم برای اهالی بازار سرمایه ریسک متفاوتی نسبت به دیگر شرکت‌ها ندارد و حالا با برداشته شدن این محدودیت، به نظر می‌رسد مهم‌ترین عامل بازدارنده موفقیت سهام استارت‌آپ‌ها رفع شده و این مسئله می‌تواند گام مهمی برای حضور بیشتر این شرکت‌ها در بازار سرمایه باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.