صفر تا صد کار با بورس ایران

1

رسانه مدیاتی – همه افراد می‌توانند با به دست آوردن دانش لازم و تجربیات کافی، معاملات پرسودی در بازار بورس داشته باشند. در ادامه صفر تا صد کار با بورس ایران را آموزش می‌دهیم.

برخی افراد به اشخاص معمولی و تازه‌کار می‌گویند وارد بورس نشوند؛ زیرا این بازار پرریسک است و ممکن است سرمایه آن‌ها برای طولانی مدت بلوکه بماند. در صورتی که همه افراد می‌توانند با کسب دانش و تجربه کافی در این بازار، سرمایه‌گذاری‌های پرسود داشته باشند. برای شروع سرمایه‌گذاری در بورس ایران باید از سه مرحله عبور کنید که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

۱- دریافت کد بورسی برای کار با بورس ایران

برای شروع معاملات در بورس به یک کارگزار رسمی و کد معاملاتی نیاز دارید که معمولا با نام کد بورسی شناخته می‌شود. شرکت‌های کارگزاری معمولا واسط بین شما و بازار بورس هستند و وظیفه دارند تا سفارش‌های خرید و فروش سهام را به سامانه معاملاتی بورس انتقال دهند. این کار می‌تواند به صورت دستی و به‌وسیله کارگزار انجام شود یا اینکه سرمایه‌‌گذار با دسترسی به نرم‌افزار معاملات آنلاین سفارش‌های خود را به صورت مستقیم ثبت کند.

کد معاملاتی که از کارگزاری دریافت می‌کنید نشان‌دهنده هویت شما در بورس تهران است. حدود ۱۰۰ شرکت کارگزاری فعال وجود دارد که باید از بین آن‌ها انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که خرید و فروش سهام در بورس ایران فقط از طریق شرکت‌های کارگزاری و به یکی از روش‌های مراجعه حضوری به کارگزاری و ارائه سفارش خرید یا فروش، سفارش تلفنی به کارگزاری برای خرید و فروش سهام، سفارش اینترنتی به کارگزاری برای خرید و فروش سهام انجام می‌شود و خرید و فروش مستقیم سهام به وسیله فرد از راه سامانه معاملاتی آنلاین (برخط) انجام می‌شود.

بهترین روش معاملاتی نیز کار با سیستم معاملاتی آنلاین است که باعث می‌شود خرید و فروش آنی و لحظه‌ای سهام برای شما امکان‌پذیر شود. یعنی زمانی که شما سفارش خود را وارد می‌کنید در لحظه ثبت می‌شود و نیازی نیست که کارگزاری سفارش‌های شما را در سامانه معاملاتی وارد کند.

هنگام کار با سیستم معاملاتی آنلاین سرعت عمل شما در تصمیم‌گیری بیشتر می‌شود و می‌توانید خرید یا فروش را در چند ثانیه انجام دهید. استفاده از این روش باعث کاهش اختلافات بین سرمایه‌گذار و کارگزار و کاهش اشتباهات نیز می‌شود؛ زیرا شخص سرمایه‌‌‌گذار سفارش‌های خود را ارسال می‌کند و باید در این زمینه مهارت پیدا کند.

علاوه بر این موارد معاملات آنلاین امنیت بالایی دارند؛ بنابراین اگر رمز عبور مناسبی انتخاب کنید و آن را به هیچ کس اعلام نکنید کسی نمی‌‌تواند به آن دسترسی پیدا کند. همچنین در پنل معاملات آنلاین، پرداخت آنلاین از حساب شما به کارگزاری نیز وجود دارند و دیگر نیازی نیست به بانک مراجعه کنید.

در نهایت برای کار با سیستم معاملاتی آنلاین هر نقطه‌ای از جهان که باشید کافی است یک کامپیوتر یا گوشی هوشمند متصل به اینترنت داشته باشید تا معاملات خود را شروع کنید. کار کردن با این سیستم ساده است و افرادی که دانش کمی در زمینه اینترنت دارند می‌توانند خرید و فروش سهام را شروع کنند.

۲- یادگیری مفاهیم و قوانین بورس ایران

همه کارها به مهارت‌‌های خاص در آن حوزه نیاز دارند. بنابراین شما برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس ایران نیز به یادگیری برخی مفاهیم، قوانین و اصطلاحات این حوزه نیاز دارید.

۳- یادگیری روش تحلیل و انجام معاملات

زمانی که مفاهیم اولیه بورس را به خوبی یاد گرفتید باید بدانید که کدام سهام را در چه زمانی بخرید یا آن را در چه زمانی بفروشید تا بتوانید سود به دست آورید. برای به دست آوردن این مهارت باید روانشناسی بازار، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال را یاد بگیرید. همزمان با یادگیری این موارد نیز به کسب‌ تجربه و تمرین نیاز خواهید داشت.

به این مرحله باید توجه ویژه‌ای داشته باشید و بیشترین زمان و انرژی خود را صرف کنید؛ زیرا انجام یک معامله غلط به هر دلیلی باعث می‌شود قسمت زیادی از سرمایه شما از بین برود.

پس از اینکه اطلاعات لازم درباره این موضوعات را کسب کردید بهتر است معاملات خود را شروع کنید. برای شروع بهتر است مبلغ کمی مانند یک میلیون تومان، سهام بخرید تا با روند معاملات در بازار سرمایه آشنا شوید.

البته انجام این کار به این معنا نیست که تعدادی سهام را بدون فکر کردن و بررسی کردن بخرید. این کار را با استفاده از اطلاعاتی که کسب کردید انجام دهید. پس از خرید نیز روند قیمتی سهم خود را بررسی کنید. می‌توانید اخبار مربوط به بازار و شرکتی که سهم آن را خریده‌اید بخوانید. سپس در زمانی که فکر می‌کنید مناسب است سهام خود را بفروشید.

در حقیقت هدف از این کار شروع سرمایه‌گذاری و وارد شدن به بازار سرمایه است. خرید سهام هر چند کوچک باعث می‌شود اخبار بازار را پیگیری کنید و مفاهیم این بازار را به خوبی یاد بگیرید.

به این نکته توجه داشته باشید که هیچ‌گاه بدون اطلاعات و دانش کافی در حوزه بازار بورس سرمایه اصلی خود را که به منظور سرمایه‌گذاری پس‌انداز کرده‌اید وارد بازار بورس نکنید. بازار بورس ایران برای افراد تازه‌کار و کسانی که شناخت کافی در آن حوزه ندارند ریسک زیادی دارد و باعث می‌شود که مقدار زیادی از سرمایه آن‌ها از بین برود.

به افراد تازه کار توصیه می‌شود معاملات سنگین و پرحجم را انجام ندهند و با معاملات با سرمایه پایین شروع کنند. زمانی که اطلاعات لازم و تجربه کافی را کسب کردید، به همان اندازه که دانش و اطلاعات شما بالا می‌رود می‌توانید سرمایه خود را در بازار بیشتر کنید.

1 نظر
  1. مونو ویلا می گوید

    مرسی از محتوا و وب سایت خوبتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.