بازگشت دوباره شاخص بورس به مدار صعودی

0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رسانه مدیاتی – گزارش‌هایی که به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد شاخص کل بورس بعد از پشت سر گذاشتن روزهای نزولی و نوسانی امروز صعودی شد، البته این در حالی است که شاخص کل با معیار هم وزن نزولی ماند.

بازگشت دوباره شاخص بورس به مدار صعودی

طبق گزارش‌ها شاخص کل بورس امروز با ۹۵۰۰ واحد افزایش رقم یک میلیون و ۳۹۳ هزار واحد را ثبت کرد. شاخص کل با معیار هم وزن ۵۰ واحد کاهش یافت و به رقم ۳۷۶ هزار و ۴۶۹ واحد رسید.

معامله گران این بازار ۴۵۰ هزار معامله به ارزش ۳۶ هزار و ۹۰۱ میلیارد ریال انجام دادند. فولاد مبارکه اصفهان، معدنی و صنعتی گلگهر، ملی صنایع مس ایران، پتروشیمی نوری، پالایش نفت بندرعباس و پتروشیمی شازند نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر مثبت را روی بورس گذاشتند.

علاوه بر اینکه گزارش‌هایی که به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد شاخص کل بورس بعد از پشت سر گذاشتن روزهای نزولی و نوسانی امروز صعودی شد، البته این در حالی است که شاخص کل با معیار هم وزن نزولی ماند؛ در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس هم صعودی شد و با ۱۳۷ واحد افزایش رقم ۱۹ هزار و ۸۰۸ واحد را ثبت کرد. معامله گران این بازار با انجام ۲۶۴ هزار معامله ارزش معاملات را به ۲۷ هزار و ۹۸۴ میلیارد ریال رساندند.

در این بازار پلیمر آریاساسول، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان جنوب، فرابورس ایران و صنعتی مینو نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر مثبت و در مقابل گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی نسبت به سایر نمادها بیشترین تأثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.

ین در حالی است که بارها وزیر اقتصاد قبلی اعلام کرده خریداران سهام از دولت از جمله پالایشی یکم سود خواهند کرد همچنین در جلسه سران سه قوه تصویب شده بود که زیان خریداران سهام دولتی و پالایشی با سهام جایزه یا سهام جدید جبران می‌شود.هنوز این امر محقق نشده است.

از طرفی امینی‌خواه رئیس هیأت مدیره کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت با بیان اینکه ارزش سهام عدالت در برخی استان‌ها حدود 50 درصد کاهش یافته است، گفت: «یکی از دلایل عمده این کاهش این است که با وجود اینکه طبق مصوبه سازمان بورس 2 هزار میلیارد تومان از منابع شرکت‌های سرمایه‌گذاری مربوط به سهام عدالت برداشته شده و در صندوق توسعه و تثبیت بازار واریز شد اما متأسفانه بازارگردانی سهام عدالت انجام نشده و یکی از دلایل ریزش سهام عدالت استانی همین عدم بازاریابی این سهام توسط صندوق توسعه بازار است که باعث زیان سهامداران عدالت شده است.»

بیشتر بخوانید: «ریپل چیست و چرا با بقیه ارزهای دیجیتال متفاوت است؟»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.