غذاهایی که مبتلایان به کبد چرب نباید آن‌ها را بخورند

0

رسانه مدیاتی – به گفته پزشکان کبد چرب غیرالکلی یک بیماری رایج است که متاسفانه نشانه‌ای ندارد. در صورتی که چربی بالای کبد مانند هپاتیت باعث تغییر رنگ چشم‌ها می‌شود و تنها با انجام آزمایش تشخیص آن فراهم می‌شود.

مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد که رخ دادن برخی بیماری‌ها می‌تواند با علائمی مانند سرگیجه، ناراحتی گوارشی همراه باشد اما در بیشتر مواقع مانند بیماری دیابت می‌تواند به صورت پنهان باشد و خطرات آن همچنان باقی بماند.

او به نقش کبد به عنوان یکی از اعضای اصلی بدن اشاره کرد: «ویتامین‌هایی که محلول در چربی هستند، اسیدهای چرب و در حالت کلی هر کدام از مواد مقوی به دست آمده از موادغذایی در کبد ذخیره می‌شود.  برای مثال کبد ورزشکاران گلیکوژل مورد نیاز آنها را آماده می‌کند و یا در زمان روزه داری در طول زمانی که روزه هستیم بدن از طریق گلوکز حاصل از کارکرد کبد سوخت و ساز مورد نیاز خود را تامین می‌کند. در نتیجه اگر عملکرد کبد درست نباشد فرد ضعیف می‌شود.»

او در ادامه گفت: «تغذیه نامناسب نقش زیادی در ایجاد کبد چرب دارد. بنابراین کاهش غذاهای فوری، ارزان قیمت و پرچرب، فست‌فودهایی که در روغن‌های اکسیدشده تهیه می‌شود، همچنین نان‌ها و برنج‌هایی که با آرد سفید تهیه می‌شود. میوه‌ها، لبنیات، سبزیجات و غلات سبوس دار در کنار افزایش مصرف نان‌های سبوس دار مانند نان جو، برنج قهوه‌ای که در صورت مصرف از برنج سفید آن را به یک یا دو بار در هفته آن هم به صورت دم کرده محدود کنید نقش بسیار مهمی در بروز کبد چرب دارد.»

این متخصص تغذیه افزود: «کله پاچه یکی از غذاهای مضر برای کبد است؛ زیرا کبد مسئول ذخیره مواد غذایی را دارد. از آن جایی کله پاچه تری‌گلیسیرید بالایی دارد می‌تواند چربی کبد را بیشتر کند. همچنین برخلاف تصور بیشتر افراد مبنی بر مصرف گوشت، مرغ و ماهی، باید گفت در صورت مصرف بیش از حد هر کدام از این فراورده‌ها پروتئین و چربی زیادی به کبد می‌رسد. همچنین میزان اسیداوریک در بدن بالا می‌رود که می‌تواند در مفاصل رسوب و عملکرد کلیه را نیز کاهش دهد.»

درستی در پایان اعلام کرد: «مصرف سبزیجات پخته و خام مانند ریواس، کلم، کرفس، هویج، شلغم، لبو، سبزی خوردن، گوجه، کاهو، خیار و میوه‌ها یه صورت دو تا سه واحد در روز برای مثال انار به همراه دانه و ورقه‌های نازک آن و پرتقال به همراه پوست سفید نازک آن؛ شیر و لبنیات کم چرب؛ کاهش مصرف شیرینی‌هایی مانند عسل، مربا، شیرینی، نوشابه، نوشیدنی‌های شیرین؛ خواب و فعالیت مناسب تا حد زیادی از ابتلا به بیماری کبد چرب جلوگیری می‌کند.»

  مشکلاتی که استفاده از ماسک سیاه برای افراد ایجاد می‌کند
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.