فناوری‌های پوشیدنی به کمک مقابله با ویروس کرونا می‌آیند

0 7
زمان مطالعه: 2 دقیقه

رسانه مدیاتی – دانشمندان احتمالا می‌توانند در آینده حسگرهای پوشیدنی و قابل حمل را به منظور شناسایی ویروس کرونا و سایر باکتری‌هایی که در محیط وجود دارند توسعه دهند.

نقش فناوری‌های پوشیدنی برای مبارزه با ویروس کرونا

طبق گزارش‌های اخیر دانشمندان دانشگاه توهوکو (Tohoku University) ژاپن مدت زیادی است که در حال مطالعه مواردی هستند که می‌تواند انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی یا مغناطیسی(و بالعکس) تبدیل کنند. اکنون نیز محققان در طول این مطالعه درباره روند توسعه این فناوری در آینده توضیح داده‌اند.

فومینو ناریتا (Fumio Narita) مهندس مواد دانشگاه توهوکو اعلام کرد: «تحقیقات درباره بهبود کارایی حسگرهای شناسایی ویروس در سال‌های اخیر پیشرفت زیادی نداشته است. اما بررسی‌های اخیر  با هدف کمک به محققان جوان و دانشجویان برای درک آخرین پیشرفت‌ها جهت هدایت کارهای آینده آن‌ها به منظور افزایش حساسیت حسگر ویروس انجام شده است.»

جالب است بدانید که مواد پیزوالکتریک، می‌توانند انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند. می‌توان آنتی‌بادی‌هایی که با یک ویروس خاص ارتباط برقرار می‌کنند را روی الکترود قرار گرفته روی مواد پیزوالکتریک، قرار داد. زمانی که ویروس مورد نظر با آن آنتی‌بادی‌ها ارتباط برقرار می‌کنند، جرم آن نیز افزایش پیدا می‌کند که این موضوع می‌تواند باعث افزایش جرم شود و فرکانس جریان الکتریکی در داخل ماده را کاهش ‌دهد که این موضوع می‌تواند فرکانس آن را نیز نشان دهد. این نوع حسگر می‌تواند چندین ویروس مانند ویروس پاپیلوم انسانی ایجادکننده سرطان دهانه رحم، اچ آی وی، آنفلوانزای A، ابولا و هپاتیت B را کشف کند.

همچنین مواد مغناطوکشسانی، می‌توانند انرژی مکانیکی را به انرژی مغناطیسی و بالعکس تبدیل ‌کنند. این موارد به منظور سنجش عفونت‌های باکتریایی مانند حصبه و تب خوکی و برای شناسایی هاگ سیاه زخم آزمایش شده است. در حقیقت آنتی‌بادی‌های کاوشگر به نام Probing antibodies  که روی یک تراشه حسگر زیستی که خود روی ماده مغناطوکشسانی قرار دارد، قرار می‌گیرند. پس از آن نیز  با استفاده از ابزاری به نام پیچه انتخابی یا ‘pick-up coil مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌گیرد.

به گفته ناریتا پیشرفت‌هایی که در حوزه هوش مصنوعی انجام شده است و مطالعات شبیه‌سازی آن می‌تواند باعث یافت مواد پیزوالکتریک و مغناطیسی بسیار حساس برای تشخیص ویروس‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا شود. این موارد که در آینده توسعه داده می‌شوند، بدون سیم پیچ/پیچه، بی‌سیم و نرم خواهند بود که این موضوع امکان استفاده از آنها در پارچه‌ها و ساختمان‌ها را ایجاد می‌کند.

در حال حاضر دانشمندان تلاش می‌کنند که چگونگی استفاده از این مواد و مواد مشابه را به منظور شناسایی ویروس کرونا  سندرم حاد تنفسی ۲ ویروس عامل کووید 19 در هوا را بررسی کنند. این نوع حسگرها در سیستم‌های تهویه هوا حمل و نقل زیرزمینی به منظور نظارت بر گسترش ویروس در زمان حال به کار می‌روند. حسگرهای پوشیدنی علاوه بر آن می‌توانند افراد را از یک محیط حاوی ویروس دور کنند. نتایج به دست آمده از این مطالعه در مجله Advanced Materials منتشر شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.